Partnerzy portalu

Wojsko wzywa rezerwistów na ćwiczenia. 200 tys. ludzi w kamasze

 • KO
 • 14 listopada 2022 - 13:03
Od kwietnia 2022 roku w Polsce odbywają się szkolenia rezerwy. Wezwania do stawienia się przed komisją Wojskowej Komendy Uzupełnień rozsyłane są do rezerwistów już od lutego. Obowiązkowe ćwiczenia wojskowe będą prowadzone cyklicznie do 2035 roku.
 • Wojsko Polskie wysyła wezwania na ćwiczenia wojskowe. Wezwanie w tym roku ma otrzymać 200 tys. rezerwistów. 
 • Wiek powoływanych na ćwiczenia rezerwy żołnierzy reguluje ustawa o powszechnym obowiązku obrony. Na ćwiczenia powoływani są szeregowi do 50 lat, a podoficerowie lub oficerowie - do 60 lat.
 • Obowiązkowe ćwiczenia wojskowe wymagają wzięcia urlopu bezpłatnego w pracy. Przysługuje za to ekwiwalent pieniężny.

Według zapowiedzi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w 2022 roku łącznie wezwania może otrzymać nawet 200 tys. osób.

Rezerwistami są żołnierze, którzy otrzymali przydziały mobilizacyjne do jednostek  oraz osoby, które mogą je otrzymać. Żołnierz rezerwy złożył przysięgę wojskową i został przeniesiony do rezerwy po zwolnieniu z czynnej służby – z zawodowej służby wojskowej lub ze służby kandydackiej. Żołnierze ci pozostają w gotowości do odbycia ćwiczeń wojskowych. Mają obowiązek zgłosić się na nie w razie wezwania lub na własny wniosek.

Rezerwiści mogą być też powołani do okresowej służby wojskowej, w sytuacjach uzasadnionych potrzebami Sił Zbrojnych lub koniecznością obrony państwa. Żołnierze rezerwowi mogą służyć podczas zwalczania klęsk żywiołowych i usuwania ich skutków.

Jak długo trwa szkolenie?

Ćwiczenia mogą trwać od 2 do 30 dniu w przypadku ćwiczeń krótkotrwałych. Dłuższe są ćwiczenia długotrwałe (do 90 dni). Wezwanie nie musi oznaczać, że rezerwista w ogóle na nie trafi.

Jak wygląda wezwanie rezerwisty?

Procedura jest dwuetapowa. Najpierw komenda wzywa obywatela do stawienia się w WKU, by nadać mu meldunek przydziału mobilizacyjnego, czyli przydzielić mu miejsce miejsce w konkretnej jednostce. Następnie rezerwista oczekuje na fazę drugą. To czas, kiedy ta jednostka "upomina się", by stawił się na ćwiczenia wojskowe - czy to, żeby sprawdzić jego umiejętności w przydzielonej specjalizacji, czy to przeszkolić w zakresie innej.

O tym czy, kiedy i w jakim konkretnie celu rezerwista uda się do jednostki, nie decyduje WKU, ale jednostka, do której otrzymał przydział.

Przez drugim etapem procedury WKU wydaje jedynie kartę powołania na ćwiczenia wojskowe - teoretycznie z dwutygodniowym wyprzedzeniem, ale w praktyce szybciej. W zależności od potrzeb i zadań jednostki na ćwiczenia są powoływani żołnierze rezerwy różnych specjalności, np. pancerno- zmechanizowanej, logistycznej czy saperskiej.

Co z ekwiwalentem za ćwiczenia?

Obowiązkowe ćwiczenia wojskowe wymagają wzięcia urlopu bezpłatnego, za co przysługuje niewielki ekwiwalent pieniężny. 

Ostatnio jednak rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę na niejasność w tej sprawie: rezerwiści, którzy odbyli ćwiczenia wojskowe w 2022 r., skarżą się, że gdy w urzędach administracji składają odpowiednie wnioski, dostają informację, że świadczenia wypłaca dowódca danej jednostki wojskowej. Nieprecyzyjne bowiem są przepisy, czy rekompensaty za ćwiczenia w 2022 r. mają wypłacać wójt lub burmistrz (prezydent miasta), czy też dowódca danej jednostki wojskowej.

KOMENTARZE3

 • Rezerwa 2022-11-23 17:47:22
  I trzeba dodać że bierze się starych i schorowanych ludzi, a młode byki łażą jak smrody po gaciach !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • shape 2022-11-14 16:53:31
  Ustawa o powszechnym obowiązku z 1967 r "nie żyje"! Teraz jest ustawa o obronie Ojczyzny.
 • Przemysław Antoniewicz 2022-11-14 14:11:35
  Autor już w tytule rzuca liczbą 200 tys. rezerwistów, o czym nie ma słowa w tekście. Dziwne dziennikarstwo. Autor pewno nie wie nawet, że mamy za mało rezerwistów i to jest główny problem naszej obronności . A nie mamy bo nie ma u nas poboru i powszechnego przeszkolenia. Nie jesteśmy w stanie skompl...etować jednostek na wypadek mobilizacji. To następstwo trąbienia przez 30 lat, że jesteśmy bezpieczni. Czyli niech żyje pacyfizm.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!