Partnerzy portalu

Wójt Gronowa chce zrezygnować ze stanowiska

  • PAP
  • 26 kwietnia 2012 - 19:27
Rada Gminy Gronowo Elbląskie nie zgodziła się w czwartek na przyjęcie uchwały o wygaszeniu mandatu wójta Aleksandra Lewickiego, któremu CBA zarzuciło naruszenie ustawy antykorupcyjnej. Przed głosowaniem wójt oświadczył, że w maju zrezygnuje z funkcji.

Podczas głosowania na czwartkowej sesji gminnej rady za wygaszeniem mandatu wójta opowiedziało się siedmiu radnych, tylu samo było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

- Oznacza to, że uchwała o wygaszeniu mandatu nie została przyjęta - powiedział przewodniczący rady Roman Puchalski.

Przed głosowaniem wójt Aleksander Lewicki oświadczył, że w maju złoży mandat i zrezygnuje ze stanowiska w urzędzie. Do tego czasu zamierza dokończyć sprawy "niezbędne dla zachowania ciągłości finansowej gminy". Potem - jak powiedział - zajmie się pracą w swoim gospodarstwie rolnym.

Powodem takiej decyzji było wystąpienie pokontrolne, skierowane przez CBA do gminnego samorządu, z wnioskiem o wygaszenie mandatu z powodu łamania przez wójta zapisów ustawy antykorupcyjnej.

- Nic złego nie zrobiłem, choć być może formalnie naruszyłem jakieś przepisy. Nie będę chodził po sądach i tego wyjaśniał. Nie chcę, żeby gmina na tym cierpiała, ja nie muszę być wójtem - powiedział Lewicki.

Według ustaleń CBA Aleksander Lewicki od 1994 r. pełnił funkcję prezesa Przedsiębiorstwa Rolnego "Madeks" i posiadał więcej niż 10 proc. udziałów w tej spółce, wartych ok. 1,5 tys. zł.

Osoba pełniąca funkcję wójta nie może być członkiem rad nadzorczych i zarządów spółek prawa handlowego. Sankcją za złamanie tego zakazu - zgodnie z ustawą antykorupcyjną - jest wygaśnięcie mandatu wójta, co powinna stwierdzić w stosownej uchwale rada gminy.

Lewicki powiedział, że spółka od blisko 18 lat "była martwa" i nie prowadziła żadnej działalności gospodarczej. Dlatego - jak wyjaśnił - nie umieszczał informacji o swoich udziałach w oświadczeniach majątkowych, które składał będąc wójtem trzecią kadencję.

Po rezygnacji wójta ze stanowiska zostanie wyznaczony komisarz, który będzie pełnił obowiązki do czasu przedterminowych wyborów w gminie Gronowo Elbląskie.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!