Partnerzy portalu

Wójt oskarżony o niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawień

Pięć osób, w tym wójt gminy Stary Targ (woj. pomorskie) usłyszało zarzuty w śledztwie w sprawie niegospodarności przy przetargu dotyczącym rekultywacji terenu po żwirowni. Samorządowcowi zarzucono niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawień.
  • Wójtowi zarzucono popełnienie dwóch przestępstw dotyczących niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień w związku z przygotowaniem i przeprowadzeniem zamówienia publicznego.
  • Zdaniem śledczych, samorządowiec zatwierdził zamówienie publiczne z przedmiotem zamówienia publicznego opisanym w sposób niejednoznaczny i niewyczerpujący, tj. nie precyzujący warunków eksploatacji kruszywa.
  • Według prokuratury, dwukrotnie bezprawnie dokonał zmiany zapisów umowy o rekultywację terenu, co postawiło wykonawcę w uprzywilejowanej pozycji w stosunku do innych firm.

Jak powiedziała rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk, na podstawie zebranego w tej sprawie materiału dowodowego pięć osób usłyszało zarzuty. Śledztwo pod nadzorem prokuratury prowadzi Centralne Biuro Antykorupcyjne.

"Wójtowi Gminy Stary Targ prokurator zarzucił popełnienie dwóch przestępstw dotyczących niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień w związku z przygotowaniem i przeprowadzeniem zamówienia publicznego" - dodała Wawryniuk.

Zdaniem śledczych, samorządowiec wykonując uprawnienia zwierzchnika służbowego w stosunku do pracowników urzędu zatwierdził zamówienie publiczne z przedmiotem zamówienia publicznego opisanym w sposób niejednoznaczny i niewyczerpujący, tj. nie precyzujący warunków eksploatacji kruszywa.

Według prokuratury, dwukrotnie bezprawnie dokonał zmiany zapisów umowy o rekultywację terenu, co postawiło wykonawcę w uprzywilejowanej pozycji w stosunku do innych firm biorących udział w postępowaniu przetargowym.

Zdaniem prokuratury do nieprawidłowości przy przetargach dochodziło w latach 2014-2016, a kwota wyrządzonej gminie szkody przekroczyła 470 tys. zł.

Zarzutem objęto również jednego z urzędników gminy Stary Targ, któremu zarzucono niedopełnienie obowiązków przy tworzeniu procedury przetargowej poprzez opisanie w sposób niejednoznaczny i niewyczerpujący przedmiotu zamówienia, tj. nie precyzując warunków eksploatacji kruszywa.

Dwóm przedstawicielom firmy uczestniczącym w zamówieniu publicznym zarzucono posługiwanie się fałszywymi dokumentami w celu wygrania przetargu.

Prokurator Wawryniuk dodała, że przedmiotem śledztwa był również wątek dotyczący umorzenia w latach 2013-2016 przez wójta gminy Stary Trag podatku nabywcy nieruchomości gruntowej położonego w miejscowości Szropy. Funkcjonariuszowi zarzucono niedopełnienia w tym zakresie obowiązków służbowych i wyrządzenie gminie szkody w przekraczającej 130 tys. zł.

"Ustalono również, że rzeczoznawca majątkowy, który sporządził w 2013 r. operat szacunkowej w oparciu, o który dokonano sprzedaży tej nieruchomości, poświadczył w nim nieprawdę co do okoliczności mających znaczenie prawne. Podejrzani nie przyznają się do popełnienia zarzuconych im czynów.

Podejrzanym grozi od 3 do 5 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo w tej sprawie znajduje się w końcowej fazie.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!