Partnerzy portalu

Wrocław: Nagroda „Odry” dla Zyty Rudzkiej

  • PAP
  • 2 listopada 2021 - 16:03
Powieściopisarka i dramatopisarka Zyta Rudzka została laureatką nagrody miesięcznika „Odra” za rok 2020. Redakcja wrocławskiego pisma nagrodziła ją za powieści „Ślicznotka doktora Josefa”, „Krótka wymiana ognia” oraz „Tkanki miękkie”. Wręczenie nagrody odbędzie się w grudniu.

Powieści "Ślicznotka doktora Josefa", "Krótka wymiana ognia" oraz "Tkanki miękkie", tworzą oryginalny, znakomity pod względem językowym i psychologiczny tryptyk, w którym na pierwszym planie znajdują się ludzie w starszym wieku, przez społeczeństwo i kulturę nierzadko umieszczani w cieniu - podkreśliła redakcja "Odry" w komunikacie przesłanym we wtorek PAP.

Zyta Rudzka, powieściopisarka i dramatopisarka, zadebiutowała w 1993 r. powieścią "Białe klisze". Rudzka jest autorką ośmiu powieści oraz sześć dramatów.

Powieść "Krótka wymiana ognia" (2018) znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike; Rudzka otrzymała za nią Nagrodę Literacką Gdynia, a tygodnik "Polityka" uznał tę powieść za jedną z dziesięciu najlepszych polskich książek dekady.

Powieść "Tkanki miękkie" (2020) otrzymała Nagrodę Literacką m.st. Warszawy i została uznana za jedną z dziesięciu najlepszych książek roku przez dwumiesięcznik "Książki. Magazyn do czytania".

Pisarka była kilkukrotną finalistką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, którą otrzymała za sztukę "Zimny bufet".

Książki Zyty Rudzkiej tłumaczone były na niemiecki, rosyjski, francuski, czeski, włoski, angielski, chorwacki i japoński - przypomniała redakcji "Odry".

Miesięcznik "Odra" przyznaje swoją nagrodę od 1961 r. Jej laureatami są wybitni pisarze, uczeni i artyści, m.in. Ewa Lipska, Czesław Miłosz, Olga Tokarczuk, Ryszard Kapuściński, Karl Dedecius i Zygmunt Bauman.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!