Partnerzy portalu

Wrocław: Obchody Narodowego Święta Niepodległości: spacer po mieście, koncerty i projekcie filmów

  • PAP
  • 8 listopada 2021 - 11:36
WrocWalk Marathon, czyli spacer po mieście przygotowany według różnych scenariuszy, koncerty i projekcje filmów w instytucjach kultury – tak we Wrocławiu będzie obchodzone w tym roku Narodowe Święto Niepodległości.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

WrocWalk Marathon to tegoroczna inicjatywa organizowana z okazji Narodowego Święta Niepodległości przez wrocławski magistrat. Uczestnicy otrzymają mapy miasta z punktami do odwiedzenia. Przygotowano trzy scenariusze spaceru - Wrocławskie Muzea i Kościoły, Trasa Sportowa oraz Trasa Rodzinna. W poszczególnych punktach uczestnicy będą zbierać stemple, a na mecie otrzymają medal z wizerunkiem Orła Białego. Na trasach spacerów będzie też można zobaczyć inscenizacje historyczne.

Specjalną ofertę z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowały wrocławskie instytucje kultury.

W Operze Wrocławskie obędą się koncert "Wieczór patriotyczny" oraz inscenizacja "Halki" Stanisława Moniuszko w reżyserii Grażyny Szapołowskiej. "Halkę" będzie można zobaczyć w czwartek i w sobotę, zaś koncert "Wieczór patriotyczny", na którym zostaną wykonane dzieła m.in. I. J. Paderewskiego, M. Karłowicza, K. Szymanowskiego i S. Moniuszki, odbędzie się w piątek.

Z kolei w Narodowym Forum Muzyki w czwartek odbędzie się koncert, na którym wykonane zostaną utwory Stanisława Moniuszki oraz Fryderyka Chopina. Melomani wysłuchają również dzieł skomponowanych przez urodzonego w Warszawie w 1919 r. Mieczysława Wajnberga. "Podczas wojny artysta trafił do Mińska, Taszkientu, a następnie do Moskwy, gdzie pozostał do końca życia i gdzie jego twórczość doczekała się znacznego uznania. Kompozycje Weinberga utrzymane są w stylu neoklasycznym. Artysta często sięgał w nich do form znanych z przeszłości i do tradycyjnej harmonii" - wskazał rzeczniczka Narodowego Forum Muzyki Agnieszka Frei.

Ofertę kulturalną z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowało również Dolnośląskie Centrum Filmowe. W środę odbędzie się tam koncert "Lata '20. '30. Piosenki w starym kinie". "Niezapomniane szlagiery wykonywane niegdyś przez Hankę Ordonównę, Eugeniusza Bodo czy Adolfa Dymszę, usłyszymy w nowych oryginalnych aranżacjach i wykonaniu znanych wrocławskich aktorów: Justyny Szafran, Emose Katarzyny Uhunmwangho, Artura Caturiana i Tomasza Leszczyńskiego" - zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

W czwartek zaś w DCF będzie można obejrzeć przedwojenne komedie : "Piętro wyżej", "Ada! To nie wypada", "Każdemu wolno kochać" oraz "Czy Lucyna to dziewczyna?".

Wieczorem, w czwartek, w stolicy Dolnego Śląska ma się również odbyć marsza organizowany przez środowiska narodowe.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!