Partnerzy portalu

Wrocław: Oskarżony o zbrodnię w Miłoszycach miał w celi dostęp do telefonu

  • PAP
  • Opublikowano: 26 października 2021 - 11:32
Ireneusz M., jeden z dwóch oskarżonych o zbrodnię w Miłoszycach, miał w celi aresztu dostęp do telefonu komórkowego. Drugi oskarżony Norbert B. odpowiada w procesie apelacyjnym z wolnej stopy. Za tę zbrodnię pierwotnie został niesłusznie skazany Tomasz Komenda.

We wtorek przed Sądem Apelacyjnym we Wrocławiu odbyła się już kolejna rozprawa odwoławcza w tej sprawie. Sąd dopuścił na niej kilka dowodów rzeczowych m.in. wyniki badań próbek DNA, zabezpieczone na miejscu zbrodni włosy łonowe.

W opinii z aresztu przekazanej sądowi przez jego dyrektora napisano, że oskarżony Ireneusz M. przebywał w celi, w której inny osadzony miał telefon komórkowy. Mógł z niego korzystać i wysyłać sms-y.

Sąd otrzymał również nagranie świadka, który napisał list do sądu i twierdził, że ma ważne informacje w tej sprawie. Świadek został przesłuchany poza granicami Polski. Nie ujawniono treści zeznań, z którymi jako pierwsi zapoznają się najpierw sędziowie.

Na poprzedniej rozprawie biegły z zakresu genetyki Krzysztof Koloch potwierdził, że w próbkach biologicznych zabezpieczonych w śledztwie dot. zamordowania 15-letniej dziewczyny w Miłoszycach w 1996 r. znajdują się DNA należące do oskarżonych. Obaj zostali skazani przez sąd I instancji na karę 25 lat więzienia. Wyrok nie jest prawomocny.

Koloch jest naczelnikiem Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu i biegłym z zakresu genetyki sądowej. Wykonywał w 2017 r. badania genetyczne, które stały się elementem aktu oskarżenia. Potwierdził swe zeznania i opinie przedstawione w procesie przed sądem I instancji - Sądem Okręgowym we Wrocławiu.

Jak mówił biegły, w badanych próbkach znajdowały się m.in. krew oraz składniki nasienia. "W badaniach uzyskano zestaw mieszaniny DNA Ireneusza M. i Małgorzaty K. Wyodrębniono też pełny profil DNA Norberta B." - powiedział biegły.

Ocenił, że dowód z badań genetycznych jest "ekstremalnie mocny".

O dokonanie zbrodni w Miłoszycach prokurator oskarżył Ireneusza M. i Norberta B. Zdaniem śledczych obaj oskarżeni wyprowadzili 15-latkę z klubu, w którym odbywała się dyskoteka sylwestrowa. Obaj mężczyźni mieli - zdaniem prokuratury - użyć wobec Małgorzaty K. przemocy skutkującej licznymi obrażeniami.

Ponadto Ireneusz M. został oskarżony o gwałt na innej kobiecie w 2007 r. w Piekarach (Dolnośląskie).

Ireneuszowi M. w sprawie zbrodni miłoszyckiej postawiono zarzuty w czerwcu 2018 r. Przebywał wtedy w więzieniu skazany za inne przestępstwo. Do dziś jest aresztowany. Norbert B. natomiast został zatrzymany pod koniec września 2018 r. W styczniu 2019 r. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu uchylił decyzję sądu pierwszej instancji o przedłużeniu mu aresztu. Od tego czasu odpowiada z wolnej stopy. Został na krótko ponownie aresztowany po wyroku sądu w I instancji, ale Sąd Apelacyjny uchylił ten areszt.

Norbert B. nie przyznał się do zarzutów. Do zarzutów nie przyznaje się również przebywający w areszcie Ireneusz M.

W noc sylwestrową 31 grudnia 1996 r. piętnastolatka bawiła się z koleżankami w dyskotece w Miłoszycach pod Wrocławiem. W pewnej chwili wyszła przed budynek. Kilkanaście godzin później znaleziono ją martwą na prywatnej posesji naprzeciwko dyskoteki. Zmarła wskutek wyziębienia organizmu i odniesionych ran.

Wrocławski Sąd Okręgowy we wrześniu 2020 r. uznał, że obaj oskarżeni są winni gwałtu ze szczególnym okrucieństwem, w wyniku którego zmarła 15-letnia Małgosia. Skazał obu mężczyzn na 25 lat więzienia. "Wina i okoliczności popełnienia czynu przez oskarżonych nie budzą wątpliwości" - mówił wówczas przewodniczący składu sędziowskiego sędzia Marek Poteralski. Sąd wskazał, że oskarżeni działali wspólnie i w porozumieniu z innymi nieustalonymi dotąd osobami. "Dopuścili się zbiorowego zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem (…) pozostawili ją nagą, leżącą na ziemi i w miejscu ogólnie niedostępnym i nieoświetlonym, a sami wrócili na dyskotekę, nie interesując się jej dalszym losem" - mówił wówczas sędzia Poteralski w sentencji wyroku.

Sąd podkreślił, że w wyniku odniesionych podczas gwałtu obrażeń oraz w wyniku wychłodzenia organizmu 15-latka zmarła.

W uzasadnieniu wyroku sędzia Poteralski podkreślił, że dowody DNA jednoznaczne wskazują na sprawstwo gwałtu. "W przypadku Norberta B. biegły ocenił te dowody jako ekstremalnie mocne, a w przypadku Ireneusza M. jako bardzo mocne" - tłumaczył sędzia Poteralski.

Sąd uznał też, że czynów, których dopuścili się oskarżeni, czyli gwałtu i zbrodni zabójstwa z zamiarem ewentualnym, w żaden sposób nie można rozgraniczać. "Nie da się oderwać zachowania oskarżonych, tj. brutalnego gwałtu (…) od faktu, że oddalając się z miejsca gwałtu wiedzieli oni, że pokrzywdzona nie krzyczała, nie wzywała pomocy, co świadczy o tym, że może zdarzyć się najgorsze (śmierć - przyp. PAP). Nie trzeba być człowiekiem szczególnego umysłu, żeby sobie uświadomić, że pozostawienie gołej osoby, po tym jak dokonano gwałtu, leżącej na ziemi w takich okolicznościach i warunkach skończy się zamarznięciem" - argumentował sędzia Poteralski podkreślając, że los Małgosi był oskarżonym obojętny.

Pierwotnie za zbrodnię w Miłoszycach skazano Tomasza Komendę, który spędził w więzieniu 18 lat. W maju 2019 roku Sąd Najwyższy - po wznowieniu postępowania - uniewinnił go.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!