Partnerzy portalu

Wrocław: Premiera "Kongresu futurologicznego" w Teatrze Współczesnym

  • PAP
  • 10 czerwca 2021 - 13:47
Spektakl "Kongres futurologiczny”, na podstawie fantastycznonaukowego opowiadania Stanisława Lema przygotowali aktorzy Wrocławskiego Teatru Współczesnego i Teatru Współczesnego w Szczecinie. Wrocławska premiera odbędzie się w piątek na Dużej Scenie.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Stanisław Lem to najczęściej tłumaczony polski autor gatunku science fiction, a także filozof, krytyk, futurolog. We wrześniu tego roku przypada 100. rocznica urodzin pisarza. Decyzją Sejmu RP Stanisław Lem został ogłoszony jednym z patronów roku 2021.

"Kongres futurologiczny" Lema po raz pierwszy opublikowany został w 1971 roku w zbiorze opowiadań "Bezsenność" i przedstawia antyutopijną wizję społeczeństwa przyszłości. Głównym bohaterem, a zarazem narratorem opowiadania, jest gwiezdny podróżnik Ijon Tichy, znany także z innych opowiadań Lema.

Adaptacji opowiadania podjęli się Agnieszka Jakimiak oraz Mateusz Atman wraz z artystami Teatru Współczesnego we Wrocławiu oraz Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Jak tłumaczyła reżyserka, "Kongres futurologiczny" zwrócił jej uwagę w czasach, kiedy jeszcze nie wiedzieliśmy czym jest COVID-19. "Wydawało mi się wtedy, że jest to szalony słowotok, który daje dość duży potencjał teatralny, ale nie zdawałam sobie sprawy z innej możliwości, która tkwi w tym tekście, a która w pełni ujawniła się właśnie ze względu na epidemię koronawirusa, tzn. bardzo dużego pytania o przyszłość. O to, czy potrafimy wyobrazić sobie przyszłość, jak wyobrażamy sobie przyszłość i na ile nasze projekcje tak naprawdę opowiadają o nas we współczesności" - powiedziała Jakimiak.

Reżyserka zwróciła uwagę, że w "Kongresie futurologicznym" Lema wydanym w latach 70. odbija się wiele lęków i niepokojów, które były charakterystyczne dla samego autora. "Widać tam dość dużą niechęć wobec hippisów, wobec anarchistów, a także pewną rezerwę wobec narkotyków i substancji psychodelicznych. My 50 lat później startujemy w zupełnie innym momencie, kiedy sytuacja polityczna w Polsce ograbiła nas z możliwości myślenia o przyszłości. Nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, jak będzie wyglądało jutro, ponieważ wszystkie najgorsze prognozy właściwie spełniły się na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy" - mówiła.

"Korzystamy więc z teatru jako przestrzeni, gdzie mamy taką wolność do mówienia rzeczy na temat przyszłości i nie ponoszenia za to konsekwencji. Możemy wyobrazić sobie lepszą rzeczywistość, taką, która sprawi, że będziemy się czuli najbardziej komfortowo, która nie będzie ograniczała naszych swobód, wolności i być może jest to jedna z ostatnich przestrzeni, gdzie jeszcze możemy to zrobić. Dlatego chcemy wykorzystać ten potencjał. Razem z aktorkami i aktorami budujemy świat, w którym tak naprawdę chcielibyśmy się poruszać, w którym najbardziej rozbuchane fantazje na temat rzeczywistości mogą zostać rozegrane na scenie i taka teatralna iluzja staje się obowiązującym językiem" - tłumaczyła reżyserka.

Dramaturg i scenograf Mateusz Atman zwrócił uwagę, że "Kongres futurologiczny" wchodzi w dialog z poprzednim spektaklem teatru - "Martwą naturą", w którym przyszłość oglądana jest przez pryzmat depresji klimatycznej. "+Kongres futurologiczny+ to natomiast taki spektakl, w którym z przymrużeniem oka spoglądamy w otchłań przyszłości. To taka przestrzeń, w której możemy sobie wymyślać alternatywne światy, przestrzeń marzeń, przestrzeń ukojenia i terapii, takiego okładu na trudne czasy, które nas spotkały" - powiedział.

W obsadzie spektaklu będzie można zobaczyć aktorów Wrocławskiego Teatru Współczesnego: Mariusza Bąkowskiego, Paulinę Wosik i Annę Kiecę, a także aktorów szczecińskiego teatru: Marię Dąbrowską, Michała Lewandowskiego i Magdalenę Wrani-Stachowską.

Premiera odbędzie się w piątek na Dużej Scenie.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!