Partner portalu

Wrocław: radni wybrani z list KWW Rafała Dutkiewicza stworzą klub w radzie miejskiej

Radni wybrani z list KWW Rafała Dutkiewicza Sojusz dla Wrocławia zamierzają utworzyć wspólny klub w nowej radzie miejskiej. Jesteśmy otwarci na koalicję z PO – zadeklarował Jarosław Krauze, szef Klubu Radnych Rafała Dutkiewicza w obecnej Radzie Miejskiej Wrocławia.

W wyborach do rady miejskiej z list KWW Rafała Dutkiewicza - Sojusz dla Wrocławia startowali przedstawiciele środowiska związanego z obecnym prezydentem miasta, SLD a także część członków Nowoczesnej.

Najwięcej mandatów w nowej Radzie Miejskiej Wrocławia przypadło Koalicji Obywatelskiej, która uzyskała 17 na 37 mandatów. Do rządzenia miastem potrzeba 19 głosów. Zaraz po wyborach wsparcie KO zadeklarowali radni z klubu Rafała Dutkiewicza, którzy zdobyli 7 mandatów. Prawo i Sprawiedliwość z 13 mandatami pozostaje w opozycji.

Jak deklarowali na konferencji prasowej przedstawiciele klubu Rafała Dutkiewicza i SLD, siedmioro wybranych radnych ma stworzyć wspólny klub w radzie miejskiej. - To, co nas złączyło, czyli wspólny projekt poparcia Jacka Sutryka na prezydenta Wrocławia zakończyło się sukcesem. Teraz chcemy nowego prezydenta wspierać w jego pracy na rzecz Wrocławia - mówił Bartłomiej Ciążyński, szef wrocławskiego SLD.

Przewodniczącym klubu ma zostać Jarosław Krauze, dotychczasowy szef Klubu Radnych Rafała Dutkiewicza. "Ta formuła się nie wyczerpała i tak jak w poprzedniej kadencji chcemy dalej współpracować" - mówił.

"Jesteśmy otwarci na poszerzenie naszej współpracy z innymi środowiskami, jeżeli Platforma Obywatelska będzie chciała się przyłączyć, to chętnie to uczynimy" - dodał.

Jak wyjaśnił, współpraca przyjmie formę umowy koalicyjnej albo federacji klubów. "Na pewno kwestie najważniejsze - sprawy budżetu, absolutorium będą realizowane wspólnie. W sprawach światopoglądowych każdy będzie głosować indywidualnie" - mówił Krauze.

We wtorek utworzenie odrębnego klubu, niezależnego od PO, zapowiedzieli też radni Nowoczesnej wybrani do Rady Miejskiej Wrocławia z list Koalicji Obywatelskiej. To łącznie pięciu radnych.

Szef dolnośląskich struktur PO Jarosław Duda powiedział PAP, że decyzję radnych z Nowoczesnej traktuje "jak strategię negocjacyjną do dalszych rozmów koalicyjnych". (PAP)

Autor: Agata Tomczyńska

Ato/tgo/

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!