Partnerzy portalu

Wrocław: W zoo urodził się gibon białopoliczkowy

  • PAP
  • 28 października 2021 - 19:00
Samiec gibona białopoliczkowego przyszedł na świat we wrocławskim zoo. To gatunek zagrożony wyginięciem; w naturze jest zaledwie około 160 osobników, a w ogrodach zoologicznych na całym świecie ponad 200.

Samiec gibona białopoliczkowego urodził się pod koniec września, ale wrocławskie zoo poinformowało o tym dopiero w czwartek. Nowo narodzony gibon jest potomkiem jedynej pary tego gatunku w Polsce - podano.

Według prezesa wrocławskiego zoo Radosława Ratajszczaka, we wrocławskim ogrodzie zoologicznym jest jeden z najlepszych wybiegów dla gibonów w Europie. "Mogą tu realizować naturalne zachowania i mają spokój. W zamian odwdzięczają się pięknymi śpiewami i przychówkiem" - powiedział Ratajszczak.

Prezes zwrócił uwagę, że gibony białopoliczkowe są wymagającym gatunkiem, jeśli chodzi o hodowlę zachowawczą. Do rozrodu trzeba zapewnić im określone warunki bytowe oraz - co istotne - zadbać o zachowanie różnorodnej puli genetycznej. "Dobór par hodowlanych w przypadku małp jest jeszcze trudniejszy niż z innymi zwierzętami. Poza licznymi uwarunkowaniami wchodzi czynnik podobania się sobie lub nie. My mieliśmy szczęście, bo Carusa i Xian od razu przypadli sobie do gustu, a Dao pojawiła się już rok później" - powiedział prezes.

Gibon białopoliczkowy to gatunek zagrożony wyginięciem. W naturze żyje jedynie 160 osobników. Występują tylko na terenie Wietnamu, Laosu i prawdopodobnie Chin.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!