Partner portalu

WSA: Bydgoska uchwała ws. in vitro uchylona zgodnie z prawem

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy zdecydował, że wojewoda kujawsko-pomorski miał prawo uchylić uchwałę bydgoskiej rady miasta w sprawie refundacji in vitro.

Jak przypomina "Gazeta Wyborcza", wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz na początku maja br. stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Bydgoszczy w sprawie programu "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego - in vitro w latach 2017-2020". Uznał, że uchwała "w sposób istotny naruszyła prawo".

Wojewoda uzasadniał swoja decyzję tym, że uchwała został opracowany przez partię Nowoczesna wraz ekspertami, a organy gminy w tym nie uczestniczyły. Jego zdaniem z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych wynika, że opracowanie programu polityki zdrowotnej jest zadaniem własnym gminy.

Rada Miasta uchwałę przyjęła 29 marca br. Przewidywała ona, że program będzie realizowany od 1 lipca 2017 r. do 30 czerwca 2020 r.

Spawa ostatecznie trafiła do WSA, który uznał rację wojewody.

O ewentualnej apelacji od wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego zdecyduje rada miasta.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!