Partnerzy portalu

WUF11 w Katowicach będzie przecierać szlaki w miejskiej dostępności

Już w czerwcu, Katowice staną się sceną Światowego Forum Miejskiego ( WUF11), czyli najważniejszego globalnego wydarzenie dotyczącego polityki miejskiej oraz zrównoważonej urbanizacji. Wydarzenie to po raz pierwszy odbędzie się w Europie Środkowo-Wschodniej. Ale będzie wyjątkowe także z innego powodu.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Jak mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej i pełnomocnik rządu ds. Światowego Forum Miejskiego, organizatorzy bardzo mocno chcą podkreślić działania związane z dostępnością - rozumianej nie tylko jako dostosowanie obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami czy seniorów, ale wprowadzanie swego rodzaju kultury dostępności jako trendu w kolejnych forach, czy myśleniu o miastach w ogóle.

- Będziemy pionierem. Chcemy pokazać jak można organizować światowej klasy wydarzenie, tak by każdy mógł w nim uczestniczyć. Chcemy dzielić się doświadczeniami, jak kreować przestrzeń miejską, jak tworzyć usługi dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Chcemy by ta wymiana doświadczeń miała przeniesienie na inne fora i na to jak kreujemy rzeczywistość w miastach - podkreślała Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas sesji "Światowe Forum Miejskie (WUF11), Katowice, 26-30 czerwca 2022 r." w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Jak dodała, Polska ma się czym pochwalić w tym zakresie.

- Prowadzimy szerokie działania w ramach programu Dostępność Plus. Ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami to jedyna taka ustawa na świecie, która w sposób kompleksowy reguluje kwestie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Zatem mamy się czym pochwalić, ale też chcemy posłuchać o doświadczeniach innych miast - dodała.

Czytaj też: Ruszył nabór do Programu Dostępność Plus. Granty dla 600 samorządów

Wskazała, że doświadczenia będą niezwykle ważne także w innym kontekście. - W wyniku wojny w Ukrainie będziemy mieli do czynienia ze wzrostem liczby osób z niepełnosprawnościami. Ważne byśmy wiedzieli jak odbudowywać miasta z myślą o każdym mieszkańcu - komentowała Jarosińska- Jedynak

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!