Partner portalu

Wyborcze porozumienie opozycji przeciwko PiS

  • PAP
  • 25 października 2010 - 18:37
Przedstawiciele PO, SLD oraz dwóch lokalnych komitetów wyborczych z Radomia podpisali porozumienie ws. poparcia w drugiej turze wyborów samorządowych wspólnego kandydata na prezydenta miasta.
Opozycyjne komitety wyborcze w Radomiu podpisały dziś (25 października) porozumienie. Przedstawiciele tych ugrupowań podkreślali, że "zjednoczyli siły" przeciwko rządzącemu w Radomiu PiS.

W imieniu Platformy Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz lokalnych komitetów wyborczych: "Kocham Radom" i "Radomianie Razem" porozumienie podpisali kandydaci poszczególnych ugrupowań na prezydenta miasta.

"To porozumienie pokazuje zjednoczoną opozycję, która ma dość rządów Prawa i Sprawiedliwości w naszym mieście" - mówił kandydat SLD na prezydenta Radomia Marek Wikiński. Dodał, że bez względu na to, który z kandydatów opozycji wejdzie do drugiej tury wyborów, to wszyscy pozostali będą go wspierać i "grać przeciwko PiS".

Kandydat PO na prezydenta Radomia Piotr Szprendałowicz podkreślał, że obecna opozycja "z determinacją zmierza do zmiany opcji rządzącej w Radomiu".

"Nasz kraj jakiś czas temu powiedział stanowcze "nie" wizji IV RP i rządom PiS. My też nie chcemy IV RP, zawłaszczania Radomia i ciągnięcia się w ogonie polskich miast" - mówił Szprendałowicz.

Mariusz Fogiel, kandydat Stowarzyszenia "Radomianie Razem" na prezydenta Radomia, podkreślał, że dzięki poniedziałkowemu porozumieniu, mimo różnic programowych, widzi szansę na odpolitycznienie samorządu w następnej kadencji.

Jakub Kluziński przekonywał, że w lokalnym samorządzie, potrzebna jest wspólna praca wszystkich ugrupowań i że nie ma tutaj miejsca dla "partyjnych metek", co było - według niego - szczególnie widoczne za rządów PiS w mieście.

Kandydaci na prezydenta Radomia podkreślali, że zdominowane przez PiS władze Radomia nie współpracowały z opozycją w Radzie Miejskiej. Jak mówił Szprendałowicz - zamknęły się też na współpracę m.in. z samorządem wojewódzkim, w którym rządziła koalicja PO-PSL.

Opozycja krytykowała też obecne władze Radomia za zadłużenie miasta, które obecnie wynosi 350 mln zł.

Kandydaci na prezydenta Radomia zadeklarowali, że ich kampanie nie będą brutalne. Wikiński mówił o kampanii "fair wobec wszystkich kontrkandydatów", a Szprendałowicz zapowiedział "spokojną, merytoryczna kampanię".

W wyborach prezydenta Radomia zamierza wystartować sześciu kandydatów. O reelekcję ubiegać się będzie obecny prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak (PiS). PO reprezentuje członek zarządu województwa mazowieckiego Piotr Szprendałowicz, SLD - wiceszef klubu Lewicy Marek Wikiński, PSL - rektor Radomskiej Szkoły Wyższej Zbigniew Kwaśnik, Stowarzyszenie "Radomianie Razem" - Mariusz Fogiel i Stowarzyszenie "Kocham Radom" - Jakub Kluziński.
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!