PARTNERZY PORTALU
  • BGK
  • BGK

Wybory: Gdzie można wieszać plakaty wyborcze?

  • AW    24 marca 2015 - 13:52
Wybory: Gdzie można wieszać plakaty wyborcze?

- W drodze aktu prawa miejscowego nie można ograniczać praw obywatelskich, jeżeli ustawa szczególna takiego upoważnienia nie zawiera – argumentuje dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, krytykując zasady rozklejania plakatów w kampanii wyborczej do jednostek pomocniczych w Krośnie.




Nadzór prawny wojewody podkarpackiego zakwestionował rozdział dotyczący kampanii wyborczych w uchwale dotyczącej statutów jednostek pomocniczych Miasta Krosna.

Rada Miasta Krosna dookreśliła bowiem zasady i sposób rozklejania plakatów wyborczych i ulotek w ramach kampanii wyborczej do jednostek pomocniczych, a także sposób prowadzenia kampanii wyborczej na terenie różnych zakładów pracy i obiektów, jak również zasady prowadzenia agitacji.

Regulacje w zakresie oplakatowywania objęły sposób postępowania dotyczący obiektów nie będących własnością gminy (przykładowo budynki sądów, administracji publicznej, budynki prywatne czy urządzenia telekomunikacyjne i inne.

- Statuty jednostek pomocniczych są aktami prawa miejscowego wydanymi na podstawie art. 40 ust. 2 pkt 1 i art. 35 ustawy o samorządzie gminnym – przypomina Janusz Olech, dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.- W drodze aktu prawa miejscowego nie można ograniczać praw obywatelskich, jeżeli ustawa szczególna takiego upoważnienia nie zawiera, w tym ingerować we własność pozostającą poza sferą mienia gminy. Kompetencji organów do stanowienia aktów prawa miejscowego nie można też traktować rozszerzająco - dodaje.

Zgodnie z art. 110 Kodeksu wyborczego, plakaty i hasła wyborcze można umieszczać na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia.

Podejmując akty prawa miejscowego w oparciu o normę ustawową organ stanowiący musi ściśle określać wytyczne zawarte w upoważnieniu. Dlatego też opisywana uchwał Rady Miasta Krosna uznana został za nieważną.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.