Partnerzy portalu

Wybory: Krzysztof Wielec został nowym burmistrzem Drobina

Ponowne, przedterminowe wybory burmistrza Drobina, które odbyły się w niedzielę, wygrał kandydat PSL Krzysztof Wielec, pokonując pełniącego obecnie obowiązki na tym stanowisku Grzegorza Szykulskiego z PiS – wynika z oficjalnych danych Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Płocku.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Pierwszy raz przedterminowe wybory burmistrza miasta i gminy Drobin odbyły się we wrześniu 2020 r. Wówczas zwyciężył Grzegorz Szykulski z PiS, który pokonał Krzysztofa Wielca z PSL. Sąd uznał jednak, że wybory należy powtórzyć. Podstawą tej decyzji było przede wszystkim to, że przy siedmiu głosach, które zostały uznane za nieważne, ostateczna różnica, rozstrzygająca wówczas wynik, wyniosła dwa głosy.

W ponownych wyborach, przeprowadzonych w niedzielę, Grzegorz Szykulski z PiS uzyskał 1635 głosów ważnych, a Krzysztof Wielec z PSL 1643 głosy ważne - podano w protokole wyników głosowania, który w poniedziałek przed południem opublikowała Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Płocku. Według obwieszczenia Komisarza Wyborczego w Płocku, uprawnionych do głosowania było 6121 osób, a frekwencja wyborcza wyniosła 54,73 proc.

W trakcie wyborów burmistrza miasta i gminy Drobin z września 2020 r. uprawnionych do głosowania było 6212 osób, natomiast frekwencja wyborcza wyniosła wówczas 47,65 proc. Wtedy też Grzegorz Szykulski z PiS zdobył 1460 głosów ważnych, a Krzysztof Wielec z PSL 1458 głosów ważnych.

Przedterminowe wybory burmistrza Drobina z września 2020 r. zarządzono w związku ze śmiercią pełniącego to stanowisko 43-letniego Andrzeja Samoraja z PSL, który trzy miesiące wcześniej - w czerwcu - zginął w wypadku podczas prac rolniczych. Śledztwo, które w tej sprawie prowadziła Prokuratura Rejonowa w Sierpcu, zostało umorzone. W lipcu 2020 r. na osobę pełniącą funkcję burmistrza Drobina wojewoda mazowiecki powołał Grzegorza Szykulskiego z PiS.

W lutym tego roku, w wydanym zarządzeniu, wojewoda mazowiecki ogłosił, że w związku z postanowieniem Sądu Okręgowego w Płocku z października 2020 r. i Sądu Apelacyjnego w Łodzi ze stycznia, wyznacza datę ponownych wyborów burmistrza Drobina na 11 kwietnia. Ze względu m.in. na trwającą pandemię koronawirusa termin ten był następnie dwukrotnie zmieniany - na 9 maja, a ostatecznie na 13 czerwca.

Jak informował wcześniej PAP przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Drobinie Jan Krajewski, w trakcie niedzielnych wyborów odnotowano dwa incydenty, dotyczące podejrzenia kupowania głosów - w obu przypadkach złożono zawiadomienia na policję.

Podczas kampanii wyborczej poprzedzającej niedzielne głosowanie kandydaturę Grzegorza Szykulskiego poparli parlamentarzyści PiS z północnego Mazowsza, w tym posłowie Anna Cicholska i Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych, a także europoseł Zjednoczonej Prawicy Adam Bielan. Z kolei Krzysztof Wielec uzyskał rekomendację liderów PSL, w tym prezesa tej partii Władysława Kosiniaka-Kamysza i wicemarszałka Piotra Zgorzelskiego, a także b. premiera i szefa ludowców Waldemara Pawlaka. Spoty i wpisy z poparciem zamieszczone zostały w profilach obu kandydatów na Facebooku.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!