Partnerzy portalu

Wybory parlamentarne 2015: lewica ciągle dyskutuje o koalicji

Ciągle nie jest pewne czy lewicowa kolacji wystawi wspólne listy w wyborach: zależności od tego, czy podmiotom uda się porozumieć co do list, czy też nie, przedstawione zostaną listy koalicyjne lub samodzielne.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

W sobotę w Warszawie zbiorą się Rada Krajowa SLD i Rada Polityczna Twojego Ruchu, mają zatwierdzić kształt list. Partie te zapowiedziały kilka tygodni temu wspólny start w koalicji w wyborach parlamentarnych; od tamtej pory trwały rozmowy na temat podziału miejsc na listach.

Rada Krajowa Sojuszu zbierze się w sobotę w południe i będzie poprzedzona spotkaniem zarządu partii. Od rana będzie też obradować Krajowa Rada Polityczna Twojego Ruchu.

Szef SLD Leszek Miller mówił w piątek, że "wszystko wskazuje na to, że poprzednie decyzje Rady Krajowej (SLD) o tym, by iść do wyborów w formule koalicyjnego komitetu wyborczego zostaną potwierdzone".

"Tego się spodziewamy oraz tego, że Rada Krajowa zatwierdzi układ list wyborczych, przesądzając, gdzie kandydaci SLD są liderami list, a gdzie przedstawiciele innych komitetów koalicyjnych"- zaznaczył.

Pytany, czy zawarto umowę koalicyjną o sposobie podziału miejsc, odparł, że nie. "Ale oczywiście jak Rada Krajowa SLD i Rada Krajowa Twojego Ruchu, a także innych podmiotów koalicyjnych te wszystkie kwestie przesądzi, to wówczas zatwierdzimy koalicyjny komitet wyborczy, który zostanie zgłoszony do rejestracji w PKW" - tłumaczył szef Sojuszu.

Dopytywany, co w przypadku, gdyby Rada Sojuszu tego nie zatwierdziła, odparł: "Nie traktuję poważnie takich hipotez".

Według sekretarza generalnego Sojuszu Krzysztofa Gawkowskiego, sobotnie posiedzenia to będzie "dopinanie ostatnich guzików porozumienia koalicyjnego". "Przed nami kampania wyborcza, ruszamy do walki o Polskę z PiS-em i Platformą" - oświadczył.

Pytany o to, jak ostatecznie ma nazywać się koalicja, odparł, że rekomendowana będzie nazwa "Zjednoczona Lewica" rozszerzona o nazwy partii politycznych wchodzących w skład porozumienia.

Według rzecznika prasowego Twojego Ruchu Michała Kabacińskiego, "w zależności od tego, czy podmiotom uda się porozumieć co do list, czy też nie, przedstawione zostaną listy koalicyjne lub samodzielne". Podkreślił, że rozmowy jeszcze trwają, a ostateczne decyzje zapadną w sobotę.

Jeszcze kilka dni temu niektórzy politycy Zjednoczonej Lewicy mówili nieoficjalnie, że nie jest oczywiste, czy dojdzie do zawiązania koalicji. Jednym z punktów zapalnych było to, kto wystartuje z jedynki w Warszawie. Rozmowy w tej sprawie toczyły się w czwartek do późna, jednak nie udało się uzyskać porozumienia.

Jak wynika z informacji, w piątek porozumiano się co do tego, że listę w stolicy ma otworzyć współprzewodnicząca Twojego Ruchu Barbara Nowacka, na "dwójce" najprawdopodobniej znajdzie się Katarzyna Piekarska z SLD.

"Jedynką" w wianuszku podwarszawskim ma być wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka, w Gdyni - szef SLD Leszek Miller, w Lublinie - szef Twojego Ruchu Janusz Palikot. Szef mazowieckiego SLD Włodzimierz Czarzasty (wcześniej wymieniany w kontekście Warszawy) ma otworzyć listę w Płocku.

W Krakowie "jedynką" ma być Kazimiera Szczuka (TR). W kontekście Krakowa pojawiało się wcześniej w nieoficjalnych rozmowach nazwisko posłanki Anny Grodzkiej, ta jednak ogłosiła w czwartek, że nie zamierza startować w wyborach.

W oświadczeniu opublikowanym na Twitterze napisała, że choć była "całym sercem za porozumieniem lewicy", to "jest zawiedziona kształtem rodzącej się koalicji, która nie tworzy prawdziwej nowej lewicy społecznej, gospodarczej i światopoglądowej".

Również były minister rolnictwa Wojciech Olejniczak - wymieniany nieoficjalnie jako jeden z kandydatów na warszawskiej liście koalicji lub w Radomiu - nie będzie ubiegał się o mandat w nadchodzących wyborach.

"W najbliższym czasie zamierzam kontynuować i rozwijać swoją zawodową działalność poza polityką. Wszystkim koleżankom i kolegom reprezentującym Lewicę życzę powodzenia i trzymam za Was kciuki" - napisał w piątek na Twitterze Wojciech Olejniczak.

Kto i gdzie jedynką?

Jak wynika z informacji PAP, w Gdańsku "lokomotywą wyborczą" koalicji będzie wiceszefowa SLD Joanna Senyszyn, w Łodzi - rzecznik Sojuszu Dariusz Joński, w Toruniu - Jerzy Wenderlich. "Jedynką" w Siedlcach ma być wiceszefowa Sojuszu Paulina Piechna-Więckiewicz, na "dwójce" prawdopodobnie znajdzie się posłanka SLD Stanisława Prządka.

Sekretarz generalny Sojuszu Krzysztof Gawkowski ma wystartować z Bydgoszczy, a z Sosnowca - poseł Twojego Ruchu Jerzy Borkowski. Otworzyć listę we Wrocławiu ma Anna Kubica z Twojego Ruchu, w Zielonej Górze - były poseł SLD Bogusław Wontor, w Piotrkowie Trybunalskim - Artur Ostrowski (SLD), a w Sieradzu - Cezary Olejniczak (SLD).

W Opolu listę Zjednoczonej Lewicy ma otworzyć poseł Małgorzata Tracz (Partia Zielonych), a nie wymieniany wcześniej w tym kontekście poseł SLD Tomasz Garbowski.

W Rzeszowie "lokomotywą wyborczą" ma być Tomasz Kamiński (SLD), w Bielsku-Białej - były rzecznik SLD Tomasz Kalita, w Częstochowie - poseł Marek Balt, w Katowicach - poseł SLD Zbyszek Zaborowski, a w Rybniku - działacz Twojego Ruchu Łukasz Kohut.

W Kielcach pierwsze miejsce na liście ma przypaść szefowi regionalnych struktur SLD w Świętokrzyskiem Andrzejowi Szejnie. W Kaliszu jedynką najprawdopodobniej będzie poseł Sojuszu Leszek Aleksandrzak.

Otworzyć listę w Poznaniu ma szef Unii Pracy Waldemar Witkowski, a w Koszalinie - poseł SLD Stanisław Wziątek.

"Jedynkami" mają być także  m.in. rzecznik Twojego Ruchu Michał Kabaciński oraz współprzewodniczący Partii Zielonych Adam Ostolski - nie jest jeszcze jednak ustalone, skąd wystartują.

W połowie lipca Rada Krajowa SLD i władze Twojego Ruchu podjęły decyzję o starcie w wyborach parlamentarnych w koalicji Zjednoczona Lewica. Rozmowy o wspólnym starcie lewicy toczyły się pod auspicjami OPZZ.

Doradca OPZZ Piotr Szumlewicz powiedział PAP w piątek, że pomimo że jest gorącym orędownikiem porozumienia na lewicy, krytycznie ocenia przebieg rozmów koalicyjnych. Według niego błędem jest, że do tej pory lewica nie rozpoczęła wspólnej kampanii wyborczej. "Trochę to wygląda tak, jakby część działaczy SLD bojkotowała działania koalicyjne" - stwierdził.

Na początku lipca ugrupowania lewicowe wstępnie porozumiały się co do wspólnego minimum programowego.

W rozmowach o wspólnym starcie w wyborach brało udział ponad 30 organizacji - partii i stowarzyszeń. Poza SLD, Zielonymi i Twoim Ruchem były to m.in.: Unia Pracy, Partia Demokratyczna, Wolność i Równość, Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza i Polska Partia Pracy.

KOMENTARZE1

  • dziad. 2015-08-07 19:43:57
    Nie łączyć się z tworem i lepiej przegrać z honorem,a po rządach PiS-u wystartować z humorem i wigorem.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!