Partnerzy portalu

Wybory parlamentarne 2015: na kogo postawi Zjednoczona Lewica

Listę wyborczą koalicji Zjednoczona Lewica w Warszawie ma otworzyć Barbara Nowacka. Na dalszych miejscach w Warszawie mogą się znaleźć m.in. były minister rolnictwa Wojciech Olejniczak oraz szef mazowieckiego SLD Włodzimierz Czarzasty.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

W nieoficjalnych wypowiedziach politycy mający wystartować w jesiennych wyborach parlamentarnych wspólnie w ramach koalicji Zjednoczona Lewica podkreślają, że rozmowy na temat ostatecznego kształtu list wciąż trwają. W sobotę mają zebrać się gremia SLD i Twojego Ruchu, by zatwierdzić listy.

Najbardziej prawdopodobne jest, że listę koalicji w Warszawie otworzy współprzewodnicząca Twojego Ruchu Barbara Nowacka. Na dalszych miejscach w Warszawie mogą się znaleźć m.in. były minister rolnictwa Wojciech Olejniczak (rozważany również jako "jedynka" w Radomiu) oraz szef mazowieckiego SLD Włodzimierz Czarzasty.

Listę w Gdyni otwierać ma szef SLD Leszek Miller, a w Gdańsku - wiceszefowa Sojuszu Joanna Senyszyn. "Jedynkami" mają być również sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski oraz Katarzyna Piekarska, choć nie wiadomo jeszcze, w których okręgach wystartują.

W Bydgoszczy "jedynką" ma być europoseł Janusz Zemke (SLD), w Toruniu - wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich (SLD). W kontekście Wrocławia wymieniana jest Anna Kubica z Twojego Ruchu. Nie wiadomo, kto otworzy listę w Wałbrzychu; "dwójką" ma być tam były sekretarz generalny Sojuszu Marek Dyduch.

"Jedynką" w Lublinie ma być współprzewodniczący Twojego Ruchu Janusz Palikot. Szef biura prasowego TR Michał Kabaciński może zostać - według rozmówców PAP - "jedynką" w Chełmie lub Białymstoku. Otwierać listę miałby również poseł Twojego Ruchu Maciej Mroczek; rozmówcy PAP wymieniają w jego kontekście Zieloną Górę.

W woj. łódzkim listy Zjednoczonej Lewicy mają otworzyć politycy SLD - rzecznik Sojuszu Dariusz Joński w Łodzi, poseł Artur Ostrowski - w Piotrkowie Trybunalskim, a Cezary Olejniczak - w Sieradzu.

W Krakowie Kazimiera Szczuka

W kontekście "jedynki" w Krakowie wymieniane są Kazimiera Szczuka (Twój Ruch) i posłanka Anna Grodzka; niektórzy politycy Zjednoczonej Lewicy mówią również o wicemarszałek Sejmu Wandzie Nowickiej. W Opolu listę Zjednoczonej Lewicy może otworzyć poseł Tomasz Garbowski (SLD), w Rzeszowie - Tomasz Kamiński (SLD).

W Bielsku-Białej "lokomotywą wyborczą" ma być były rzecznik SLD Tomasz Kalita. Listę w Częstochowie ma otworzyć poseł Marek Balt, w Katowicach - poseł SLD Zbyszek Zaborowski, w kontekście Rybnika pojawia się nazwisko działacza Twojego Ruchu Łukasza Kohuta.

Kto na listach w Kielcach, Olsztynie, Poznaniu?

Pierwsze miejsce na liście w Kielcach ma zająć szef regionalnych struktur SLD w Świętokrzyskiem Andrzej Szejna, w Olsztynie - poseł Tadeusz Iwiński, w kontekście Piły pojawia się nazwisko posła Romualda Ajchlera, w Kaliszu jedynką miałby być poseł Leszek Aleksandrzak lub były poseł Wiesław Szczepański.

"Jedynką" w Poznaniu ma być szef Unii Pracy Waldemar Witkowski, a w Koszalinie - poseł SLD Stanisław Wziątek.

W kontekście "jedynki" w Szczecinie wymieniany jest współprzewodniczący Partii Zielonych Adam Ostolski. Być może jednak - jak mówią niektórzy rozmówcy PAP - pierwsze miejsce w Szczecinie przypadnie Twojemu Ruchowi, natomiast Zielonym - np. w Elblągu.

W połowie lipca Rada Krajowa SLD i władze Twojego Ruchu podjęły decyzję o starcie w wyborach parlamentarnych w koalicji Zjednoczona Lewica. Rozmowy o wspólnym starcie lewicy toczyły się pod auspicjami OPZZ.

Na początku lipca ugrupowania lewicowe wstępnie porozumiały się co do wspólnego minimum programowego. W rozmowach o wspólnym starcie w wyborach brało udział ponad 30 organizacji - partii i stowarzyszeń. Poza SLD, Zielonymi i Twoim Ruchem były to m.in.: Unia Pracy, Partia Demokratyczna, Wolność i Równość, Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza i Polska Partia Pracy.

KOMENTARZE2

  • prawda jest okrutna! 2015-08-12 07:33:41
    Do gtana: Dokładnie,wybory europarlamentarne powinny dać do myślenia, standardowe posunięcie za sterami dawni agenci służb obcego mocarstwa szukają marionetek, Zapomnieli widocznie ukłonić się o wsparcie do PSL, największego śmietniska zbieraniny wyrzutków społeczeństwa, czego dowodem są tysiące prz...ekrętów z gruntami w obrębach gmin, kradzieży liczonych w milordach złotych od właścicieli gruntów (defraudacji) przeznaczając na wałki środki PO IR oraz PO PC itd.  rozwiń
  • gtana 2015-08-11 23:24:30
    Panie Miller, Nowacka nie pomoże, ludzie na wasz wybieg się nie złapią.Szkoda tylko tej kobiety, że dała się przez starych wyjadaczy w manewrować w tą koalicję.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!