Partner portalu

Wybory przedterminowe, wyniki: Jest nowa rada gminy Słupno. „Nasza Gmina Słupno” z większością

„Nasza Gmina Słupno”, związana z wójtem Marcinem Zawadką, uzyskała większość w przedterminowych wyborach do rady gminy Słupno.

• Są wyniki przedterminowych wyborów do rady gminy Słupno pod Płockiem (Mazowieckie), które odbyły się tam w niedzielę.

• Wygrał Komitet Wyborczy Stowarzyszenie „Nasza Gmina Słupno”, związany z wójtem Marcinem Zawadką.

• Komitet uzyskał 11 na 15 mandatów.

Tak wynika z protokołu wyborów, opublikowanego w poniedziałek (21 sierpnia) przez płocką delegaturę Krajowego Biura Wyborczego. Uprawnionych do głosowania było ponad 6 tys. osób. Frekwencja wyborcza wyniosła 45,3 proc.

Przedterminowe wybory w gminie Słupno były konieczne, gdyż mieszkańcy gminy odwołali radę w referendum, które przeprowadzono w maju.

W niedzielnych wyborach startowało 44 kandydatów z 11 lokalnych komitetów wyborczych, w tym 8 osób z poprzedniego składu rady - ostatecznie 4 z tych kandydatów zdobyło ponownie mandat, wszyscy z Komitetu Wyborczego Stowarzyszenia "Nasza Gmina Słupno". Do rady weszły też dwie osoby z Komitetu Wyborczego "Dobra Przyszłość Słupna", jedna osoba z Komitetu Wyborczego Wyborców "Rozwój Gminnej Wsi Rydzyno i Bielino" oraz kandydat startujący z własnego komitetu.

Referendum, w którym odwołano radę gminy Słupno, przeprowadzono 21 maja. Było ono efektem konfliktu w radzie gminy podzielonej na zwolenników oraz związanych głównie z PSL przeciwników wójta Marcina Zawadki, który objął to stanowisko wygrywając ostatnie wybory samorządowe w drugiej turze, jako kandydat Komitetu Wyborczego Stowarzyszenie "Nasza Gmina Słupno". Spór radnych trwał niemal od początku ich kadencji w 2014 r., co - jak podkreślali wnioskodawcy referendum - paraliżowało prace samorządu.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, w związku z wynikiem referendum, termin przedterminowych wyborów do rady gminy Słupno wyznaczyła premier Beata Szydło w rozporządzeniu wydanym na początku lipca.

KOMENTARZE2

  • Lilo 2017-09-21 23:31:19
    Do Jiiii: z żadną
  • Jiiii 2017-08-22 19:14:58
    To z jaką opcja polityczna jest związana ta grupa radnych która wygrała wybory samorzadowe

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!