Partnerzy portalu

Wybory samorządowe: Jan Boszko został burmistrzem Wyszogrodu

  • PAP
  • 23 marca 2015 - 08:42
Jan Boszko z PSL, kandydat KWW Nasza Gmina Wspólna Sprawa wygrał drugą turę przedterminowych wyborów na burmistrza Wyszogrodu. Zdobył 51,77 proc. głosów. Jego kontrkandydatka bezpartyjna Iwona Gortat z KWW Samorządność Ponad Podziałami uzyskała 48,23 proc. głosów.

Do udziału w drugiej turze wyborów burmistrza miasta i gminy Wyszogród, które odbyły się tam w niedzielę, uprawnionych było 4770 osób. Głosów ważnych oddano 2320, z czego na Boszko 1201, a na Gortat 1119 - poinformowała Komisarz Wyborcza w Płocku sędzia Małgorzata Michalska.

Frekwencja w trakcie drugiej tury wyborów burmistrza Wyszogrodu wyniosła 48,64 proc.

Przedterminowe wybory zarządzono tam, ponieważ ich zwycięzca z listopada 2014 r., ubiegający się wówczas o reelekcję, Mariusz Bieniek z PSL został starostą płockim. Pierwsza tura głosowania odbyła się 8 marca. Z siedmiu startujących wówczas kandydatów najwięcej, bo 632 głosy (26,64 proc.) zdobył Jan Boszko, a drugie miejsce zajęła Iwona Gortat, uzyskując 601 głosów (25,33 proc.). Frekwencja wyborcza wyniosła wtedy 49,68 proc.

Wybrany obecnie na burmistrza Wyszogrodu Jan Boszko, od 2010 r. radny powiatu płockiego, ma 52 lata. Jest członkiem PSL. Ukończył studia administracji samorządowej oraz zarządzania i marketingu w agrobiznesie. Jest przedsiębiorcą, właścicielem zakładu produkcyjno-usługowego. Od 2002 r. był radnym Wyszogrodu. Jako kandydat na burmistrza lokalnego komitetu Nasza Gmina Wspólna Sprawa podkreślał m.in. konieczność "rewitalizacji i modernizacji Wyszogrodu", w tym poprzez budowę dróg, a także wspieranie przedsiębiorczości i tworzenie nowych miejsc pracy.

W trakcie pierwszej tury ubiegłorocznych wyborów samorządowych na burmistrza Wyszogrodu wybrano Mariusza Bieńka z PSL, który zdobył 1824 głosów (74,82 proc.). Pokonał on wtedy Jacka Janczaka z KWW Razem dla Ziemi Wyszogrodzkiej, który uzyskał 614 głosów (25,18 proc.). Frekwencja wyborcza wyniosła wówczas 50,9 proc.

Bieniek, który był burmistrzem Wyszogrodu od 2010 r., dwa tygodnie po ostatnich wyborach samorządowych, 1 grudnia 2014 r., został wybrany na starostę płockiego, zrzekając się mandatu burmistrza. Z końcem grudnia 2014 r. na wniosek wojewody mazowieckiego do pełnienia funkcji burmistrza Wyszogrodu wyznaczony został Wiesław Przedpełski, w latach 1990-2014 wójt gminy Baboszewo. Obowiązki te będzie pełnił do dnia zaprzysiężenia nowego burmistrza, wybranego w drugiej turze wyborczej.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!