Partnerzy portalu

Wybory samorządowe: Włodzimierz Czarzasty jasno o kolacjach w wyborach do sejmików

W wyborach do sejmików Sojusz Lewicy Demokratycznej nie będzie tworzył koalicji z PO, Nowoczesną czy PSL – oświadczył szef Sojuszu Włodzimierz Czarzasty. Partia wraz z innymi ugrupowaniami pójdzie do wyborów pod szyldem SLD Lewica Razem.
  • - Do wyborów samorządowych na poziomie sejmików idziemy pod szyldem SLD Lewica Razem, żadnego innego szyldu nie będzie - oświadczył Czarzasty podczas środowej (14 lutego) konferencji prasowej w Katowicach.
  • - Nie będzie żadnych szyldów lokalnych, nie będzie żadnych koalicji lokalnych na poziomie sejmiku - dodał.

Koalicyjny komitet o nazwie SLD Lewica Razem wystawiał już swoich kandydatów - w wyborach samorządowych w 2014 r. W tegorocznych wyborach poza SLD utworzą go m.in. Unia Pracy, PPS, związki zawodowe, kilka stowarzyszeń i mniejsze partie - wszystkie te struktury, które przed dwoma laty weszły w skład Kongresu Lewicy.

Szef SLD zaznaczył, że w powiatach i miastach Sojusz dopuszcza możliwość różnych koalicji, za które będą odpowiadać szefowie struktur powiatowych partii. "My się do tego wtrącać nie będziemy" - zapewnił.

Czytaj też: Rafał Trzaskowski: Chciałby porozumienia z całą lewicą

Czarzasty zaznaczył, że SLD i PSL były zainteresowane szeroką koalicją, w skład której weszłyby też Nowoczesna i PO - kiedy mówiono o możliwości okręgów 3-mandatowych w całej Polsce. Kiedy ta idea upadła - przypomniał - PSL ogłosił samodzielny start w wyborach, a PO i Nowoczesna zapowiedziały, że będą budowały koalicję na wybory samorządowe.

"W tej nowej sytuacji, kiedy okręgi pozostały w takim samym obszarze, w jakim były do tej pory, uznajemy to połączenie, jako dwóch partii identycznych programowo, w związku z tym to jest po prostu ich sprawa" - oświadczył Czarzasty.

"Nam do Platformy i do Nowoczesnej w kategoriach programów ogólnopolskich, partyjnych, jest bardzo, naprawdę bardzo daleko, a to, co te dwie partie robią w tej chwili w Sejmie, zadziwia nawet te dwie partie. W związku z tym trudno będzie wytłumaczyć elektoratowi socjaldemokratycznemu postępowanie bliskie w sferze dyskusji na temat IPN, liberalizacji ustawy dotyczącej przerywania ciąży i wielu innych" - dodał.

Jak zaznaczył, inaczej wygląda współpraca z tymi partiami na szczeblu lokalnym. W niektórych miastach Sojusz tworzy z nimi koalicje. Czarzasty powiedział, że kierownictwo SLD kontynuuje poprzedzające wybory spotkania w województwach. Dotychczas odwiedziło 130 powiatów. W wyborach samorządowych ugrupowanie wystawi 16 tys. kandydatów.

Na szczeblu lokalnym trwają konsultacje w sprawie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów. Jak powiedział na konferencji wiceprzewodniczący SLD Zbyszek Zaborowski, w Katowicach prowadzone są rozmowy w sprawie szerokiego porozumienia opozycyjnego wobec obecnych władz miasta. Decyzje powinny zapaść na wiosnę. SLD krytykuje obecne władze m.in. za zakorkowane miasto, brak nowego dworca autobusowego; zapowiada walkę ze smogiem i proponuje m.in. budowę Teatru Wielkiego w Katowicach.

"Teatr im. Stanisława Wyspiańskiego nie przystaje już do rozmiarów aglomeracji górnośląsko-zagłębiowskiej i warto żeby taką rzecz postanowić i wybudować, kiedy są jeszcze środki europejskie" - powiedział Zaborowski.

KOMENTARZE2

  • wujekjasio 2018-02-14 18:25:05
    O jakich KOLACJACH redakcja pisze ? Czy tu nie chodzi przypadkiem o KOALICJE ???
  • andrzej bienik 2018-02-14 18:21:21
    popieram w całym tego słowa znaczeniu .SLD powinno iść same .Wspólnota w przeszłości dała obraz słabnięciu bez uzasadnienia.Nie róbmy balu w kółeczko. Kółko jest nie stabilne .Podstawa o jednorodnej konstrukcji jest najbardziej stabilna. ...  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!