Partner portalu

Wybory samorządowe: Wygaszono mandaty wszystkich radnych w Tarnowie

- Sąd Okręgowy w Tarnowie unieważnił wybory do Rady Miasta Tarnowa w okręgu nr 3 i wygasił wszystkie dotychczasowe mandaty miejskich radnych - poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Tarnowie sędzia Tomasz Kozioł.

Ponowny podział mandatów do Rady Miasta Tarnowa ze wszystkich okręgów zostanie przeprowadzony po przeliczeniu głosów w powtórzonych wyborach w okręgu nr 3.

Sprawa dotyczy protestu wyborczego Stowarzyszenia Oburzonych w Tarnowie, według których na kartach do głosowania w okręgu nr 3 brakowało nazwiska kandydata stowarzyszenia "Tarnowianie".

Sąd ustalił, że karty rzeczywiście nie zawierały nazwiska kandydata tego stowarzyszenia. Uznał, że wszystkie karty do głosowania w tym okręgu były nieważne, ponieważ były inne niż urzędowo ustalone. Zdaniem sądu, prawdopodobnie drukarnia błędnie wydrukowała karty.

Sąd uznał, że ta okoliczność miała wpływ na wyniki wyborów, dlatego stwierdził nieważność wyborów w okręgu nr 3 i zarządził przeprowadzenie ponownych.

Jednocześnie stwierdził wygaśnięcie mandatów wszystkich radnych do Rady Miasta Tarnowa. Po przeprowadzeniu ponownych wyborów w okręgu nr 3 i przeliczeniu głosów nastąpi nowy podział mandatów na podstawie wyników wyborów we wszystkich czterech okręgach do Rady Miasta Tarnowa – zadecydował sąd.

Czytaj też: Wybory uzupełniające, aż w 122 okręgach. Ta liczba może jednak jeszcze wzrosnąć

Do tarnowskiego sądu trafiło w sumie 13 protestów wyborczych. Większość nie spełniała wymogów formalnych i została pozostawiona bez biegu, dwa zostały oddalone.

To pierwsza taka sytuacja w kraju, kiedy trzeba będzie powtórzyć wybory do całej Rady.

Tarnów jest jednym z największych miast w Polsce. Obecnych granicach administracyjnych zajmuje powierzchnię 72,38 km kw., którą zamieszkuje 111 830 mieszkańców. 

KOMENTARZE1

  • Urszula 2015-01-26 16:58:26
    Może jestem słaba z geografii, ale jestem w stanie wymienić kilkanaście miast polskich zdecydowanie większych od Tarnowa. Żeby nie było wątpliwości- Tarnów bardzo lubię i uważam, że to ładne i klimatyczne miasto.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!