Partnerzy portalu

Wykonano ponad 12 mln 225 tys. szczepień przeciw COVID-19

  • PAP
  • 6 maja 2021 - 06:07
W Polsce w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 są 3 mln 184 tys. 152 osoby. Wykonano w sumie 12 mln 225 tys. 861 zastrzyków. Zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19 dostępne jest w Internetowym Koncie Pacjenta po polsku i po angielsku.

Pierwszą dawkę otrzymało 9 186 041 osób. Dzienna liczba szczepień wyniosła 220 325.

Od początku szczepień w Polsce, czyli od 27 grudnia ub.r., zutylizowano 11 994 dawki. W tym samym czasie zanotowano 6996 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w tym większość łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i bólem w miejscu wkłucia.

Do Polski dostarczono w sumie 15 381 800 szczepionek, z czego 13 556 520 trafiło do punktów szczepień.

Zgodnie z harmonogram szczepień w czwartek 6 maja zapisywać mogą się urodzeni w latach 1992-1993, którzy w I kwartale nie zgłosili chęci zaszczepienia. Równocześnie trwają zapisy starszych roczników i wszystkich osób pełnoletnich, które to uczyniły.

7 maja będą mogły zapisywać się roczniki 1994-1996, 8 maja - roczniki 1997-1999, 9 maja - roczniki 2000-2003. Oznacza to, że od 9 maja e-skierowanie będzie miał już wystawione każdy pełnoletni Polak.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział w środę, że ostatniej doby zwolniono blisko 18 tys. terminów na szczepienia, na które były umówione osoby, którym udało się zaszczepić wcześniej, czyli 1-3 maja.

Wszyscy zainteresowani szczepieniem przeciw COVID-19, którzy mieli aktywne e-skierowanie, mogli skorzystać w ramach akcji "Zaszczep się w majówkę" z jednodawkowej szczepionki firmy Johnson & Johnson. Nie musiały umawiać się na wizytę, wystarczyło udać się do mobilnych punktów szczepień. Okazało się jednak, że w systemie rejestracji terminy, na które wcześniej się poumawiały, pozostawały zablokowane.

"Ostatniej doby zwolniliśmy blisko 18 tys. terminów. Wysyłane są SMS-y, obdzwaniane są osoby, które te terminy miały. Kolejne zwalniane terminy Centrum e-Zdrowie wprowadza do systemu" - powiedział.

W czwartek zostanie uruchomiony punkt szczepień przeciw COVID-19 typu drive-thru w pobliżu szpitala tymczasowego na terenie Targów Kielce. Za prowadzenie szczepień będzie odpowiedzialny Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach.

Osoby mające e-skierowanie będą mogły się zaszczepić bez wysiadania z auta. Zgłaszając się do punktu, warto mieć przy sobie wypełniony formularz kwalifikacyjny o stanie zdrowia. Zgłaszający będą mogli szablon otrzymać również na miejscu - poinformowała w środę Barbara Iwan, koordynująca szczepienia z ramienia szpitala wojewódzkiego.

W środę ruszył punkt szczepień drive-thru na parkingu Stadionu Gdańsk, w pobliżu szpitala tymczasowego. Punkt będzie czynny przez siedem dni w tygodniu od godz. 8.00 do 20.00.

Po szczepieniu osoby kierujące autem będą musiały odczekać na parkingu około 20 minut, a pasażerowie kwadrans.

Wojciech Andrusiewicz poinformował, że zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19 dostępne jest w Internetowym Koncie Pacjenta po polsku i po angielsku.

Wyjaśnił, że informacja o przebytym szczepieniu jest wprowadzana na bieżąco do e-karty szczepień w systemie e-zdrowie (P1), co oznacza, że widzi ją nasz np. lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Informację o przyjętych kolejnych dawkach szczepień jest też na Internetowym Koncie Pacjenta.

Można to sprawdzić, logując się na konto pacjenta, wybierając zakładkę "Profilaktyka", a następnie "Szczepienia". Tam powinna być informacja o przebytym szczepieniu przeciw COVID-19 i kod QR.

"W IKP dostępne są dwie wersje językowe zaświadczenia - w języku polskim i angielskim" - podał rzecznik MZ.

Zarejestrować się na szczepienia można przez" system e-Rejestracji i Internetowe Konto Pacjenta, infolinię 989, SMS-em na numer 880-333-333 lub w punkcie szczepień. Zapisy rozpoczynają się od północy na stronie pacjent.gov.pl lub od godz. 6.00 rano za pośrednictwem infolinii 989.

E-skierowania na szczepienia wystawiane są w systemie automatycznie, zgodnie z harmonogramem szczepień. Obecnie takie skierowanie wystawione mają wszystkie osoby w wieku 30 lat i starsze, jak również osoby 18 plus, pod warunkiem, że na początku roku zadeklarowały taką wolę na stronie pacjent.gov.pl.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!