Ponad 100 eksponatów znalazło się na wystawie poświęconej jednej z najstarszych technik graficznych – drzeworytowi – prezentowanej właśnie w Muzeum Śląskim w Katowicach. Ta ciekawa i mało znana dziedzina sztuki ludowej będzie tam obecna do 15 sierpnia.
"Ekspozycja prezentuje polskie drzeworyty i klocki drzeworytnicze z XVIII, XIX oraz z początku XX w. Pokazuje efekty zainteresowań tą dziedziną sztuki ludowej i próby jej wskrzeszenia. Prezentuje także współczesne jej przykłady" - powiedziała w środę Danuta Piękoś-Owczarek z Muzeum Śląskiego.
Drzeworyt rozpowszechnił się w Polsce już pod koniec XV i na początku XVI w. Był wówczas wykorzystywany do ilustracji ksiąg, wyrobu kołtryn, czyli obić ściennych kościołów, dworów, kapliczek. W technice tej używana jest deska, na którą nanosi się rysunek, a następnie przy pomocą narzędzi wycina się tło, które na odbitce będzie białe. Drzeworytem nazywa się również odbitkę uzyskaną tą techniką.
lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP
Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!