Partnerzy portalu

Z wyborami samorządowymi znów może być problem. Jednak książeczki, a nie płachty?

  • Piotr Toborek
  • 13 grudnia 2016 - 07:46 | Aktualizacja: 13 grudnia 2016 - 09:57
• Wygląda na to, że za dwa lata w wyborach samorządowych znów korzystać będziemy z tzw. książeczek do głosowania, a nie z płacht.
• Jedni szukają w tym „drugiego dna”, ale większość ekspertów podkreśla, że nie ważne, jak będziemy głosować od strony technicznej, najważniejsze, aby dobrze przeprowadzić kampanię informacyjną.

29 listopada Państwowa Komisja Wyborcza zorganizowała spotkanie „Dialog dla wyborów”, podczas którego sprawdzano, czy wyborcom łatwiej jest postawić krzyżyk na karcie do głosowania w formacie płachty czy w broszurze.

Eksperci Fundacji Batorego nie są zadowoleni ani z przebiegu, ani z efektu spotkania. Mówią, że kluczowe jest, aby wyborca mógł łatwo znaleźć wybraną listę i kandydata. Po raz kolejny apelują o niezwłoczne rozpoczęcie prac projektowych nad nowymi wzorami kart do głosowania.
O rodzaje kart do głosowania spytaliśmy przedstawicieli organizacji pozarządowych i samorządu.
Filip Pazderski z Instytutu Spraw Publicznych mówi jednak przede wszystkim o braku odpowiedniej informacji:

strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE2

  • kiejar 2016-12-14 23:53:47
    W tzw. Demokracji nigdy nie będzie uczciwych wyborów, bo nie ma dotychczas uczciwej metody liczenia glosów. Ponadto nie może być tak, że ktoś, kto nie interesuje się polityką przez minioną kadencję, nagle wiedział na kogo i po co głosuje. Fikcja, strata pieniędzy, fałsz. Dowód? Tak bardzo demokratyc...zna Austria, powtórka wyborów, bo pojawiło się głosów więcej niż do tego uprawnionych. Cyrk za publiczne pieniącze. Do rzadu powinny trafiać nie ci którzy chcą, ale ci, którzy od tego uciekają, bo wiedzą jakie brudy są w tej potrawie, zwanej systemem rządzenia. Ponadto. Czy to czasem owa demokracja nie została postawiona na fundamencie i podsypce ze ściętych głów i pomordowanych katolików w rewolucji francuskiej? Taka budowla nie może być trwała, tym bardziej sprawiedliwa.  rozwiń
  • Wojciech Konopacki, ICE 2016-12-13 13:32:54
    Kwestia głosowania na kartę lub książeczkę jest mniej istotna niż obligatoryjny obowiązek głosowania, którego nie ma. Stąd 50% elektoratu, który pominął to zadanie. Czy ktoś kompetentny zabierze głos w tej sprawie?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!