Partnerzy portalu

Zachodniopomorskie: 10 jednostek OSP dołączyło do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego

  • PAP
  • 9 listopada 2021 - 15:54
Dziesięć jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z województwa zachodniopomorskiego dołączyło do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. To druhowie m.in. z powiatu choszczeńskiego, gryfińskiego i drawskiego.

"Wysoki poziom ratowniczy funkcjonuje i utrzymuje się dzięki naszym przyjaciołom, druhom z OSP. Razem czuwamy nad bezpieczeństwem mieszkańców" - powiedział we wtorek zachodniopomorski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Jarosław Tomczyk.

Do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego dołączyło dziesięć jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z regionu, to strażacy m.in. z Brzózek, Siemczyna i Broczyna.

"To ważny dzień w życiu jednostki, kiedy otrzymuje się decyzję o włączeniu do systemu. Droga wcale nie jest łatwa. Trzeba odpowiednich ludzi, wyszkolenia, sprzętu, pojazdów oraz trzeba pozytywnie przejść weryfikację gotowości bojowej" - powiedział zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Arkadiusz Przybyła.

Jak dodał, "Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy to ogromne wyróżnienie i ogromny zaszczyt, ale też większe możliwości w pozyskiwaniu środków, pojazdów i sprzętu".

"W pierwszej kolejności jednostki w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym są dysponowane lokalnie - na terenie gmin, powiatów. Mogą już wyjeżdżać poza powiat, stanowią tło pierwszego uderzenia na wezwania do działań i wsparcia jednostek Państwowej Straży Pożarnej" - powiedział zastępca zachodniopomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP w Szczecinie bryg. Marek Popławski.

Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy funkcjonuje od 1995 roku. Na terenie województwa zachodniopomorskiego działa w nim 26 jednostek Państwowej Straży Pożarnej oraz 194 jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, które są włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!