Partnerzy portalu

Zachodniopomorskie: Dwuetapowy plan zwiększania bazy łóżek covidowych

  • PAP
  • 12 listopada 2021 - 13:56
Plan uruchamiania łóżek covidowych ma dwa terminy: pierwszy to ostatni dzień listopada, drugi - 20 grudnia. Plan przewiduje możliwość uruchomienia 1500 łóżek covidowych, 150 to łóżka respiratorowe – przekazał w piątek dyrektor zachodniopomorskiego oddziału wojewódzkiego NFZ Paweł Kurzak.

"Został przygotowany plan, który przewiduje dwa etapy uruchamiania łóżek covidowych. Ma on dwa terminy, pierwszy to ostatni dzień listopada, drugi to 20 grudnia" - poinformował w piątek dyrektor zachodniopomorskiego oddziału wojewódzkiego NFZ Paweł Kurzak.

Jak dodał "plan przewiduje możliwość uruchomienia 1500 łóżek covidowych, 150 z nich ma być łóżkami respiratorowymi".

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 777 nowych zakażeniach koronawirusem w Zachodniopomorskiem, najwięcej odnotowano w Szczecinie (201) i Koszalinie (120).

"Jesteśmy w stabilnej sytuacji, jeżeli chodzi o leczenie covidu. Mamy odpowiedni bufor, ale gdybyśmy nie rozplanowali zwiększania bazy łóżek dla pacjentów z COVID-19, mogłoby się za kilkanaście dni okazać, że mamy olbrzymi problem" - powiedział w piątek wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Jak dodał, "w trzeciej fali na 29 placówek, które mamy w województwie zachodniopomorskim, tylko cztery były placówkami niecovidowymi". "Teraz takich placówek będzie dziesięć, w tym Zachodniopomorskie Centrum Onkologii" - dodał.

Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, województwo zachodniopomorskie jest na siódmym miejscu w kraju pod względem liczby nowych zakażeń koronawirusem.

"Od dwóch tygodni obserwujemy wzmożony napływ do szpitala tymczasowego chorych poniżej 45. i 50. roku życia. Najmłodszy chory to pacjent 24-letni. Sto procent z nich to pacjenci niezaszczepieni" - powiedziała w piątek kierująca szczecińskim szpitalem tymczasowym dr Magda Wiśniewska.

Jak dodała, "w ciągu pierwszych trzech dni terapii 70 proc. z nich wymaga włączenia wysokoprzepływowej terapii tlenem, bądź są rozpatrywani przez anestezjologów do przeniesienia na oddział respiratorowy".

Podkreśliła, że "najciężej covid i covidowe zapalenie płuc przechodzą chorzy niezaszczepieni, dziewięciu na dziesięciu umiera".

Jak podał Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie dla pacjentów covidowych przeznaczonych jest 639 łóżek, z czego wolnych jest 140. Zapewniono też 67 respiratorów, zajętych jest 35.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!