Partner portalu

Zakopane straci Gubałówkę?

Czy Zakopane straci jeden ze swych symboli?. Górale mieszkający w paśmie gubałowskim chcą odłączyć swe osiedla od miasta i przyłączyć do wiejskiej gminy Czarny Dunajec.

Gubałówka nieodłącznie kojarzy się Polakom z Zakopanem. To tam przez dziesiątki lat otwarta była słynna trasa narciarska, tam też kursuje zbudowana jeszcze przed wojną kolejka terenowa.

Teraz może się okazać, że Zakopane straci całą Gubałówkę - pisze "Dziennik Polski". - To akt naszej desperacji. Liczymy, że w wiejskiej gminie będą większe szanse rozwoju niż w granicach Zakopanego - wyjaśnia Jacek Kalata, lider separatystów.

Czytaj też:  Co można zrobić gdy 1/3 miasta chce się odłączyć? I wcale nie jest to czcze gadanie...

Separatyści powołali Społeczny Komitet "Zakopiańczycy na rzecz wyłączenia Pasma Gubałowskiego z granic administracyjnych miasta Zakopane". Nie chodzi tylko o Furmanową, ale o całe pasmo, a więc osiedla Choćkowskie, Gładkie i sam szczyt Gubałówki.

Mieszkańcy chcą się przyłączyć do gminy Czarny Dunajec w powiecie nowotarskim (Zakopane to powiat tatrzański). Liczą, że dzięki temu zyskają nowe możliwości korzystania ze środków pomocowych dla rejonów wiejskich, funduszy unijnych na rozwój wsi czy choćby inwestowania w agroturystykę.

KOMENTARZE1

  • Aborygen 2014-09-28 16:36:14
    Panie Burmistrzu Solik . Zamęt jest Pana specjalnością , istniejący pas drogowy jest z mocy ustawy z 1988 r, atrt. 73 własnością Miasta Zakopane , mimo iż ma do dziś nieuregulowany status prawny jak ponad 1000 działek pod innymi drogami . To Pan torpeduje wszelkie próby uregulowania istniejącego ...pasa drogowego i próbuje w ten sposób wymusić teren pod szeroką drogę . Pozdrawiam Jacek Kalata  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!