Partnerzy portalu

Zamienią DPS w ośrodek dla dzieci

Władze powiatu płockiego wygaszają Dom Pomocy Społecznej w Wyszogrodzie. Twierdzą, że zapotrzebowanie mieszkańców na DPS-y maleje. W Wyszogrodzie ma powstać placówka opiekuńczo-wychowawcza dla dzieci.

Jak informuje starosta płocki Mariusz Bieniek, na terenie powiatu płockiego działa w tej chwili sześć domów pomocy społecznej. Według niego to o cztery za dużo - pisze "Gazeta Wyborcza"

Starostwo zakłada, że obecni pensjonariusze DPS w Wyszogrodzie (26 osób) będą tam mogli zostać nawet wtedy, gdy powstanie ośrodek dla dzieci. Obiekt składa się z kilku budynków, w jednym z nich nadal będzie działał DPS, pozostałe będą zagospodarowywane na nową placówkę.

Mariusz Bieniek argumentuje, że DPS-y nie odpowiadają możliwościom finansowym rodzin. Utrzymanie jednego pensjonariusza w najtańszym DPS-ie podlegającym pod starostwo kosztuje ok. 3,2 tys. zł miesięcznie, w DPS w Wyszogrodzie to ponad 3,5 tys. zł.

Tymczasem średnia emerytura to 800-900 zł, z czego na utrzymanie mieszkańca można przeznaczyć 70 proc. Resztę musi pokryć gmina. Starosta przyznaje, że samorządy nie chcą tego robić. Konkurencją są też prywatne DPS-y.

Starosta Bieniek przeciwstawia tym tendencjom liczbę dzieci z rodzin dysfunkcyjnych - pozbawionych częściowo lub całkowicie opieki rodziców. Wylicza, że takich dzieci w powiecie jest ponad 50.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!