Partnerzy portalu

Zaniechania rządu PO-PSL mszczą się na samorządach

• Od paru miesięcy samorządy zajmują się głównie walką z kolejnymi pomysłami PiS, uderzającymi w ich niezależność (ustawa o aglomeracji warszawskiej, ograniczenie kadencyjności włodarzy) i finanse (reforma oświaty, wprowadzenie sieci szpitali).

• Partie opozycyjne prześcigają się w krytyce projektów obozu rządzącego, w czym celuje zwłaszcza Platforma Obywatelska.

• I jakkolwiek jej głos sprzeciwu wobec idei PiS jest zasadny, warto przypomnieć, że to właśnie zaniechaniom tego ugrupowania i koalicjanta PSL „zawdzięczamy” wiele obecnych problemów.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Przez cały okres rządów PO (lata 2007-2015) sprawy samorządowe systematycznie spychane były na margines – nie istniało stosowne ministerstwo, komisja sejmowa działała słabo, a kluczowe opinie (na ogół krzywdzące dla JST) wydawał resort finansów. Przedstawiciele JST głośno dopominali się o stosowanie zasady adekwatności (słynna akcja „Stawka większa niż 8 mld", gdzie włodarze wyliczyli, że na ulgach przyjmowanych przez Parlament i przekazywaniu wspólnotom zbyt małych środków na realizację zadań stracili aż 8 mld złotych), przekonywali do konieczności likwidacji przywilejów wynikających z Karty Nauczyciela, walczyli o zwiększenie swobody organizatorskiej (projekt deregulacji Związku Miast Polskich i Forum Od-nowa), borykali się z indywidualnym wskaźnikiem zadłużania itp. Nie będzie przesadą twierdzenie, że niemal żadna z ich sugestii zmian nie została zrealizowana. 

Mała poprawa sytuacji nastąpiła w 2011 roku, kiedy na czele nowo utworzonego Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji stanął Michał Boni, który rozpoczął dialog ze wspólnotami, owocujący pracami nad nowelizacją ustawy samorządowej. Jednak dokument ten, uchwalony koniec końców dopiero w 2015 r., zawierał jedynie korekty obowiązującego stanu rzeczy (choć idące w dobrym kierunku) – zachęty do łączenia gmin, możliwość tworzenia związków powiatowo-gminnych i Centrów Usług Wspólnych. Nie podejmował tematów systemowych. 

strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!