Partnerzy portalu

Zapadka: Zmniejszyć dwór urzędników i zliwkidować straż miejską

 • PAP
 • 8 października 2014 - 14:04 | Aktualizacja: 8 października 2014 - 14:08
Kandydat Nowej Prawicy na prezydenta Gorzowa Wlkp. Rafał Zapadka chce likwidacji tamtejszej straży miejskiej jako zbędnej - jego zdaniem - instytucji. Nowa Prawica w swoim programie dla Gorzowa obiecuje też obniżkę lokalnych podatków oraz redukcję administracji.

Na konferencji prasowej zwołanej przed gorzowskim urzędem miasta Zapadka przekonywał, że straż miejska jest zbędną instytucją. Zapowiedział, że jego ugrupowanie będzie proponowało gorzowianom podpisanie się pod wnioskiem referendalnym ws. likwidacji straży w tym mieście.

"Straże miejskie są zupełnie niepotrzebne (obywatelom). Są potrzebne tym, którzy mają tam wesołe etaty, pracują od poniedziałku do piątku, a w weekendy sobie smacznie śpią" - mówił Zapadka. Podał też, że roczny koszt utrzymania straży miejskiej w Gorzowie Wlkp. to ponad 1,1 mln zł. Przekonywał, że za utrzymanie porządku w mieście powinna być odpowiedzialna "doskonale działająca" policja.

Zapadka mówił też o innych założeniach programu Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego dla Gorzowa, m.in. o obniżeniu lokalnych podatków i redukcji administracji. Podkreślił, że nadrzędnym celem samorządu powinno być działanie na rzecz rozwoju drobnej i średniej przedsiębiorczości.

"Trzeba koniecznie zmniejszyć dwór urzędników. Trzeba zdjąć z pleców gorzowian ten wielki garb - prawie 550 osób, nie licząc innych agend urzędu" - podkreślił Zapadka.

Czytaj też:  Jędrzejczak: Bo łączy nas Gorzów

Jego zdaniem, komunalne lokale użytkowe powinny być sprzedane w drodze wolnych przetargów gorzowianom, a "nie trzymane w ręku" przez miasto, gdyż obecna polityka powoduje, że - zdaniem Zapadki - wiele z tych lokali stoi pustych.

Czytaj też: Nie traćmy czasu na kandydatów nie interesujących się wyborcami

Zapadka pochodzi z Jarocina w Wielkopolsce, ma 62 lata. Z wykształcenia jest socjologiem, ukończył UAM w Poznaniu. W Gorzowie Wlkp. mieszka od 1976 roku. Swoją karierę polityczna rozpoczął na początku lat 80. W 1983 r. wstąpił do Solidarności, z której wystąpił w 1990 roku, a trzy lata później wstąpił do Unii Polityki Realnej. Był jej członkiem do 2008 roku. W tym roku wstąpił do nowoutworzonego ugrupowania Janusza Korwin-Mikkego.

O urząd prezydenta Gorzowa Wlkp. powalczą także: obecny, bezpartyjny prezydent Tadeusz Jędrzejczak (KWW Tadeusza Jędrzejczaka), Krystyna Sibińska (Platforma Obywatelska), Marek Surmacz (Prawo i Sprawiedliwość), Maciej Szykuła (Polskie Stronnictwo Ludowe), bezpartyjny wójt Deszczna Jacek Wójcicki (KWW Porozumienie Ruchów Miejskich Ludzie dla Miasta) i bezpartyjny kandydat Ireneusz Madej (KWW Komitet Obywatelski Solidarność i Madej).

KOMENTARZE3

 • olender 2014-10-09 16:12:09
  Do zielonogórzanin: 92,4 tys. zł to dochody z mandatów w 2013 roku a w 2012 136,5 z tys. zl. Zatem 0,74 zl na 1 mieszkańca a np. w gminie Nowe Miasteczko to jest 73 zł na 1 mieszkańca - 402 tys. zł
 • zielonogórzanin 2014-10-09 13:32:51
  Akurat jeżeli chodzi o Gorzów to kary nakładane przez SM to w 2013 r.: 92 tys a w 2012 r. 136 tys. zł. Ale w Gorzowie nie chodzi o to aby wlepiać mandaty ale aby był porządek. Natomiast jeżeli chodzi o urzędników to rocznie kosztowali się raptem 35,1 mln (7,7% wydatków ogółem) w 2013 r. i 38,6 mln (...7,9%). No ale w końcu mówimy o mieście na prawach powiatu czyli duże dochody (493 mln) i duże wydatki (485 mln) - ktoś tym musi zarządzać :)  rozwiń
 • bezrobotny 2014-10-09 12:07:14
  Popieram tego Pana. Gdybym mieszkał w Gorzowie na pewno głosowałbym na Niego aby zrealizował swój program, który jest słuszny. Straż miejska jest powołana tylko po to aby obywatela miasta na czymkolwiek złapać (patrz:radary) i wlepić mu mandat. Władze miast nie potrafią znaleźć pieniędzy w inny - uc...zciwy sposób a tylko potrafią wydrzeć je z kieszeni obywatela, który wkrótce nie będzie ich mieć na normalne, cywilizowane życie.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!