Partnerzy portalu

Zapora elektroniczna na granicy z Białorusią jest gotowa

Zapora elektroniczna na granicy z Białorusią została ukończona. Straż Graniczna rozpoczęła oficjalny odbiór ostatniego odcinka, na którym prace opóźniły się przez zalanie terenu. Cały system jest już włączony na 206 kilometrach.

Ostatni z jedenastu odcinków zapory elektronicznej na granicy z Białorusią ma 25 km i leży w okolicy Białowieży i Narewki. Przed miesiącem rzeczniczka SG tłumaczyła, że na 150-metrowym fragmencie tego odcinka urządzenia nie mogły być instalowane przez zalanie terenu. Jego pozostała część już wtedy działała.

System kamer i czujników ruchu monitoruje 206 kilometrów

Instalacja stała się możliwa, gdy opadł stan wody. Rzeczniczka formacji porucznik Anna Michalska poinformowała w czwartek PAP, że odcinek został ukończony i Straż Graniczna rozpoczęła jego oficjalny odbiór. Oznacza to, że gotowa jest już cała zapora elektroniczna. W sumie system kamer i czujników ruchu monitoruje 206 kilometrów granicy polsko-białoruskiej.

Rzeczniczka SG zaznaczyła, że teraz potrzebna jest jeszcze konfiguracja, kalibracja i integracja całego systemu. "System już działa, ale jest jeszcze potrzebne połączenie poszczególnych sensorów w Centrum Nadzoru w Białymstoku, żeby ze sobą dobrze współdziałały" - wyjaśniła porucznik.

Według początkowych zapowiedzi system elektroniczny na polsko-białoruskiej granicy miał być gotowy do końca ubiegłego roku. Termin ten został przesunięty ze względu na opóźnienia w dostawach kamer termowizyjnych. Do lutego odebranych zostało w sumie dziesięć odcinków, ale w zakończeniu prac na ostatnim przeszkodziły warunki w terenie.

Wykonawcą bariery elektronicznej na granicy z Białorusią jest Elektrotim. 206-kilometrowy system jest wyposażony w 3 tysiące kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych, 400 km kabli detekcyjnych oraz 11 kontenerów teletechnicznych. Jego koszt to ok. 343 mln zł.

Zapora fizyczna stoi na 186 km polsko-białoruskiej granicy

Latem ubiegłego roku na podlaskiej części granicy z Białorusią ukończono zaporę fizyczną, czyli 5,5-metrowy płot ze stalowych przęseł zwieńczony drutem żyletkowym. Ogrodzenie stoi na 186 kilometrach. Bariera elektroniczna obejmuje również te odcinki, gdzie go nie ma, czyli część wód granicznych.

Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Zapora na granicy to odpowiedź na trwającą od połowy 2021 roku presję migracyjną organizowaną przez białoruski reżim.

Koszt całej inwestycji to ok. 1,6 mld złotych.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!