Partner portalu

Zarzut poświadczenia nieprawdy dla zastępcy wójta Giżycka

  • pap
  • 28 listopada 2014 - 14:01
Prokuratura rejonowa w Giżycku przesłała do miejscowego sądu akt oskarżenia, w którym zarzuciła zastępcy wójta gminy Giżycko poświadczenie nieprawdy i przekroczenie uprawnień. Urzędnik miał "wyprodukować" dokumenty, które legalizowały samowolę budowlaną.

Prokurator rejonowy w Giżycku Grzegorz Ryński poinformował PAP, że wicewójta Giżycka Tomasza J. oskarżono o "poświadczenie nieprawdy i przekroczenie uprawnień poprzez sporządzenie dokumentu antydatowanego zawierającego nieprawdziwe dane".

Ryński wyjaśnił, że chodziło o sporządzenie dokumentu, który wyrażał zgodę pewnej spółce na dysponowanie działką leżącą przy jeziorze Niegocin w Wilkasach.

Działka ta leżała w pobliżu ekomariny i zbudowano na niej taras gastronomiczny. Kawałek innej działki - dla potrzeb zbudowania tarasu i dojścia do niego - został utwardzony brukiem.

Jak wyjaśnił Ryński, spółka utwardziła działkę i zbudowała taras, mimo że nie miała prawa dysponować tymi działkami. Dokument antydatowany przez oskarżonego Tomasza J. miał tę sytuację legalizować.

Wraz z wicewójtem prokuratura w Giżycku oskarżyła przedstawiciela spółki Macieja B. zarzucając mu samowolę budowlaną.

"Obaj oskarżeni nie przyznają się do winy" - powiedział PAP Ryński.

Śledztwo w tej sprawie trwało kilka miesięcy, prokuratorzy wywoływali w nim m.in. opinię biegłych z zakresu budownictwa.

Samowole budowlane nad brzegami jezior to plaga Mazur, z która od lat nie potrafią sobie poradzić ani lokalne samorządy, ani zarządca jezior - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. Bez odpowiednich zgód powstają nad jeziorami pomosty, tarasy, małe bary. Niemal wszystkie te obiekty działają tylko w sezonie letnim.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!