Partnerzy portalu

Zarzuty i wniosek o areszt dla właściciela schroniska dla zwierząt w Radysach

 • PAP
 • 19 czerwca 2020 - 16:17
Olsztyńska prokuratura przedstawiła w piątek zarzut znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami właścicielowi schroniska w Radysach na Mazurach. Śledczy zapowiedzieli, że skierują do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanego.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Zatrzymanie Zygmunta D. i przedstawienie mu zarzutów to wynik przeszukań i oględzin przeprowadzonych w ostatnich dniach przez olsztyńską prokuraturę w Radysach. Od środy - w zakrojonych na bezprecedensową skalę - działaniach na terenie schroniska dla bezdomnych zwierząt uczestniczyło czterech prokuratorów, biegły z zakresu weterynarii, 40 policjantów oraz kilkudziesięciu inspektorów i wolontariuszy organizacji zajmujących się ochroną zwierząt.

Według śledczych, na terenie schroniska znaleziono 10 nieżywych psów, natomiast 70 wymagających leczenia psów zostało odebranych i przekazanych m.in. do klinik weterynaryjnych, bo stan niektórych zwierząt zagrażał ich życiu.

Jak poinformował PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny, jeszcze w środę wieczorem zatrzymano na 48 godzin właściciela schroniska, a w piątek przedstawiono mu dwa zarzuty. Zygmuntowi D. zarzucono, że - prowadząc działalność gospodarczą w postaci schroniska dla zwierząt - znęcał się nad zwierzętami, działając ze szczególnym okrucieństwem i powodując ich nadmierne cierpienia fizyczne i psychiczne, za co grozi do pięciu lat więzienia. Znęcanie miało polegać na utrzymywaniu psów i kotów w stanie nieleczonej choroby, bez zapewnienia im właściwych warunków bytowania i bez możliwości wykazania zachowań właściwych dla gatunku. Miało do tego dochodzić "w bliżej nieustalonym okresie" przed 17 czerwca, czyli dniem, w którym do schroniska weszli prokuratorzy.

Stodolny podał również, że ponieważ u mężczyzny znaleziono ponad 200 sztuk amunicji, to przedstawiono mu również zarzut posiadania amunicji bez zezwolenia, co jest zagrożone karą do ośmiu lat pozbawienia wolności.

"Z uwagi na dobro śledztwa nie chcę się wypowiadać w obecnej chwili, jak podejrzany odniósł się do przedstawionych mu zarzutów. Prokurator zdecydował, że jeszcze w piątek zostanie sporządzony i złożony w sądzie wniosek o tymczasowe aresztowanie" - powiedział.

Działania przeprowadzone w tym tygodniu przez śledczych mają związek ze śledztwem wszczętym w kwietniu przez Prokuraturę Rejonową Olsztyn-Północ w sprawie podejrzenia niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego, tj. warmińsko-mazurskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii poprzez niewłaściwe sprawowanie kontroli nadzoru weterynaryjnego nad schroniskiem dla zwierząt w Radysach. Zawiadomienia o przestępstwie złożyło szereg stowarzyszeń ochrony praw zwierząt.

Podczas oględzin w schronisku dokonano inwentaryzacji psów i sprawdzano ich stan zdrowia oraz to, czy liczba zwierząt jest zgodna z dokumentacją. Przeprowadzono też prace odkrywkowe, gdyż - według śledczych - istniało podejrzenie, że na terenie schroniska były grzebane psy, jednak niczego nie odnaleziono.

W przeszłości prokuratury rejonowe w okręgu olsztyńskim prowadziły w związku z tym schroniskiem postępowania sprawdzające w kierunku znęcania się nad zwierzętami, ale kończyły się one odmową wszczęcia lub umorzeniem.

KOMENTARZE22

 • M. 2020-07-10 10:32:08
  Prokurator powinien postawić zarzuty o wyłudzenie pieniędzy, przecież ten śmieć brał kasę za utrzymanie psów. Mam nadzieję, że zwyrol nigdy z pierdla nie wyjdzie, a jeśli nasz "wymiar sprawiedliwości" zawiedzie, to znajdą się ludzie, którzy wymierzą sprawiedliwość. Wszyscy, którzy brali w ...tym udział, czy choćby wiedzieli co się tam dzieje ale przymykali oko powinni zostać również przykładnie ukarani.  rozwiń
 • Kama 2020-07-01 22:12:19
  Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, którzy wysyłają do takich schronisk zwierzęta powinni być natychmiast usunięci. To nie ludzie tylko hieny. Są równie winni jak właściciel Radys.
 • finans = szkoła XXI w. 2020-06-22 14:31:07
  Do Piotr: TAK, masz rację - ponadto wysoka kara pieniężna powinna dotyczyć także organów i osób fizycznych pełniących nadzór nad tym schroniskiem.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!