Partnerzy portalu

Zbiera się zarząd PO: konwencja zostanie zwołana na 24 września

  • PAP/MIW
  • 1 sierpnia 2016 - 17:19 | Aktualizacja: 1 sierpnia 2016 - 17:37
• We wtorek, 2 sierpnia, zbiera się na posiedzeniu zarząd Platformy Obywatelskiej.
• W trakcie posiedzenia zwołana zostanie na 24 września konwencji PO, która przyjmie nowy program partii "Polska obywatelska 2.0".
• Jarosław Duda zostanie zostanie ustanowiono nowym komisarzem Platformy na Dolnym Śląsku.

Na razie nie należy spodziewać się decyzji o wykluczeniach kolejnych osób z partii - dwa tygodnie temu z PO wykluczeni zostali m.in. trzej posłowie: Michał Kamiński, Stanisław Huskowski i Jacek Protasiewicz.

Podczas spotkania zarządu powołany ma zostać nowy komisarz PO na Dolnym Śląsku w miejsce europosła Bogdana Zdrojewskiego, który z pełnionej funkcji zrezygnował w proteście przeciwko wykluczeniu swych kolegów partyjnych. Chodziło głównie o związanych z Wrocławiem Protasiewicza i Huskowskiego.

Jak poinformował sekretarz generalny PO Stanisław Gawłowski, osobą pełniącą obowiązki przewodniczącego dolnośląskiej Platformy ma zostać senator Jarosław Duda - bliski współpracownik szefa PO Grzegorza Schetyny. Duda od marca tego roku sprawuje podobną funkcję w strukturach miejskich Platformy we Wrocławiu.

Czytaj też: Dolny Śląsk: Struktury partii rozwiązane. Bogdan Zdrojewski komisarzem

Protasiewicz, Huskowski i Kamiński zostali wyrzuceni z PO za "szkodzenie wizerunkowi Platformy". Dwaj pierwsi zapowiedzieli odwołanie od decyzji zarządu.

Czytaj też: Dolny Śląsk: Dzielą się struktury Platformy Obywatelskiej

Huskowski powiedział w poniedziałek, że nie otrzymał jeszcze na piśmie uchwały władz partii, a - jak zaznaczył - zgodnie ze statutem Platformy, jest to konieczne, by móc złożyć odwołanie do sądu koleżeńskiego. Obaj z Protasiewiczem nie wykluczają, że jeśli nie zostaną ponownie przyjęci do PO, wówczas wspólnie z Kamińskim założą trzyosobowe koło poselskie. Współpracownicy Schetyny w nieoficjalnych rozmowach nie dopuszczają możliwości powrotu któregokolwiek z usuniętych z partii posłów.

Drugim istotnym punktem wtorkowego posiedzenia zarządu ma być zwołanie na 24 września ogólnopolskiej konwencji Platformy, która przyjmie nową ofertą dla wyborców zatytułowaną "Polska obywatelska 2.0".

- W czasie tej konwencji, oprócz nowego programu Platformy, chcielibyśmy ewentualnie przyjąć też nowy statut - zaznaczył Gawłowski.

Od połowy czerwca - w ramach trwającej od początku roku wewnętrznej dyskusji programowej - władze regionalne PO organizują lokalne, mniejsze konwencje poświęcone konkretnym zagadnieniom, które być może znajdą się później w "Polsce obywatelskiej 2.0". Najważniejsze z takich zebrań odbyło się na początku lipca we Wrocławiu - wówczas Schetyna zgłosił kilka istotnych pomysłów do dyskusji wewnątrz PO, dotyczących m.in. wprowadzenia do konstytucji rozdziału dotyczącego polskiego członkostwa w UE, nowej procedury odwołania prezydenta oraz likwidacji urzędów wojewódzkich.

Czytaj też: Wybory samorządowe w 2018 r.: PO już zwiera szyki

Do 24 września zaplanowano jeszcze kilkanaście konwencji regionalnych programowych, m.in. 9 września w Katowicach, gdzie omawiana ma być gospodarcza część programu PO, a dwa dni później w Szczecinie, której tematami mają być: miejsce Polski w Europie oraz problem napływających do naszego kontynentu uchodźców.

Wcześniej politycy PO deklarowali, że Platforma powinna pozostać ugrupowaniem chadeckim, łączącym wolny rynek z troską o najsłabsze grupy społeczne. Nie wykluczali, że w nowym programie znajdzie się m.in. zgłaszany już zimą postulat rozszerzenia rządowego programu "Rodzina 500 plus" na wszystkie dzieci (obecnie jest to na każde drugie i kolejne dziecko; a na pierwsze tylko w rodzinach, których dochód na osobę nie przekracza 800 złotych; w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym - 1200 zł), także część propozycji, z którymi Platforma szła do ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych.

Chodzi m.in. o pomysł wprowadzenia jednolitego kontraktu w miejsce dotychczasowych umów o pracę i umów-zleceń, czy jednolitego podatku dochodowego, który miałby zastąpić płacone obecnie składki PIT, na ZUS i NFZ.

Jedną z planowanych zmian w nowym statucie PO jest wprowadzenie do niego 87 okręgów samorządowych. Jednostki te mają swym zasięgiem odpowiadać okręgom wyborczym do sejmików województw i wspierać lokalne partyjne struktury w przygotowaniach do wyborów samorządowych w 2018 roku. "OS-y" będą miały za zadanie przygotowywanie, we współpracy ze strukturami: powiatowymi, miejskimi i samorządowcami wszystkich szczebli, koncepcję programu i kampanii wyborczej Platformy przed wyborami samorządowymi 2018 roku.

Platforma chce wprowadzić też do statutu nową formę aktywności - sympatyka. Osoba taka nie należałaby formalnie do partii, ale przysługiwałoby jej część praw, które posiadają członkowie PO, m.in. dostęp do informacji o działalności ugrupowania.

 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!