Partnerzy portalu

Zlikwidujmy część powiatów, są zbyt drogie

W całym kraju mamy 314 powiatów. Zdaniem części samorządowców nie stać nas na tak dużą ich liczbę. Powiaty zbyt dużo kosztują, mają nikły procent dochodów własnych, funkcjonują dzięki dotacjom i subwencjom.
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

W opinii Tadeusza Truskolaskiego, prezydenta Białegostoku, powiaty są słabe z uwagi na to, że mają bardzo ograniczony wpływ na swoje dochody, nikły procent dochodów własnych. Są wobec tego skazane na funkcjonowanie dzięki dotacjom i subwencjom. Jego zdaniem nie jest to dobre rozwiązanie.

- Kiedy mieliśmy tylko gminy i województwa, powstały rejony, które choć nie były formalnymi ciałami, załatwiały wiele spraw administracyjnych, m.in. pozwolenia na budowę. A więc już wtedy nie wszystko można było zrobić na poziomie gmin. My z zadaniami powiatu sobie radzimy, bo jesteśmy dużym ośrodkiem i mamy wiele narzędzi. Nie wszystkie gminy mają takie możliwości - zaznacza Tadeusz Truskolaski.

strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE22

  • Działaczka 2014-02-04 08:15:34
    Do Piotr z Morąga.: Jestem za!!! Tylko kto i jak rozpędzi hordy radnych mieniących się działaczami? Potrzebny nowy Pisłudski, choć on z demokracją miał tyle wspólnego co radni z działaczami społecznymi.
  • Samorządowiec 2014-01-30 12:32:56
    Proponuję pójść drogą Pana Kononowicza "...i niczego nie będzie, wszystko zlikwiduję!". Porządki należy zacząć od "uporządkowania" wszystkich nawiedzonych uzdrawiaczy.
  • Piotr z Morąga. 2014-01-27 14:36:17
    Rady Gminne powinny się składać z sołtysów i przewodniczących Rad Osiedlowych (wszędzie wybory bezpośrednie) Burmistrzowie i Wójtowie w wybierani w wyborach bezpośrednich.Zlikwidować wszystkie powiaty a Sejmiki wojewódzkie powininny się składać z Przewodniczacych Rad Gminnych. Ile w ten prosty spo...sób oszczędzamy i upraszczamy a jakie to demokratyczne, prawda ?????????  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!