Partnerzy portalu

Złoty medal za "Zasługi dla Województwa Małopolskiego" dla bp. Tadeusza Pieronka i Apoloniusza Tajnera

  • PAP / MIW
  • 29 kwietnia 2019 - 19:19 | Aktualizacja: 29 kwietnia 2019 - 19:20
Bp Tadeusz Pieronek otrzyma Złoty medal honorowy za "Zasługi dla Województwa Małopolskiego" – zdecydował 29 kwietnia Sejmik Województwa Małopolskiego. Taki sam medal radni przyznali również trenerowi i działaczowi sportowemu Apoloniuszowi Tajnerowi.

Wręczenie wyróżnień odbędzie się podczas Święta Małopolski w czerwcu.

O przyznanie medalu dla bp. Tadeusza Pieronka wnioskował senator PO Bogdan Klich. "Śp. Biskup Tadeusz Pieronek jest jedną z najważniejszych postaci Krakowa i krakowskiej diecezji metropolitalnej w XX wieku" - podkreślił senator.

Tadeusz Pieronek urodził się w Radziechowach na Żywiecczyźnie, zmarł w grudniu 2018 r. w wieku 84 lat w Krakowie. Był biskupem pomocniczym sosnowieckim (1992-1998). W ramach prac Konferencji Episkopatu Polski był w latach 1992-1993 zastępcą sekretarza generalnego, a w latach 1993-1998 sekretarzem generalnym KEP. Duchowny był też rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie w latach 1998-2004.

Wniosek o przyznanie medalu dla Apoloniusza Tajnera złożył marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, którego zdaniem działalność Tajnera przyczyniła się do rozwoju regionu.

Apoloniusz Tajner urodził się w 1954 r. w Goleszowie. Ukończył krakowską Akademię Wychowania Fizycznego. Narciarz (styl: kombinacja norweska), trener, działacz społeczny, od 2006 r. prezes Polskiego Związku Narciarskiego. Tajner szkolił m.in. Adama Małysza.

Decyzją sejmiku małopolskiego srebrne medale zasłużonych dla województwa otrzymają: Ludwik Węgrzyn, Energylandia Spółka Komandytowa, Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 im. Szczepana Humberta w Krakowie i Chemobudowa Kraków. 

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!