Partnerzy portalu

Znamy nazwiska wszystkich potencjalnych wojewodów

 • bad/PAP
 • 24 listopada 2015 - 15:50 | Aktualizacja: 25 listopada 2015 - 23:29
Większość regionalnych struktur PiS rekomendowała już władzom partii kandydatów na nowych wojewodów. Są wśród nich samorządowcy, byli wojewodowie, profesorowie wyższych uczelni. Ich nazwiska działacze PiS wymieniają nieoficjalnie; zastrzegają, że ostateczne decyzje należą do premier.

Według szefa warmińsko-mazurskiej rady regionalnej PiS posła Leonarda Krasulskiego, przedstawiciele wszystkich regionów mieli do wtorku przekazać partyjne rekomendacje kandydatów na wojewodów i wicewojewodów szefowi komitetu wykonawczego PiS Joachimowi Brudzińskiemu, który ma dokonać ich "wstępnej weryfikacji".

Czytaj też: Wojewodowie zrezygnowali ze stanowisk

Następnie lista, powiedział Krasulski, ma trafić do szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka, a później do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który przedstawi nazwiska wraz z rekomendacją premier Beacie Szydło. Działacze PiS w regionach spodziewają się, że nowi wojewodowie otrzymają nominacje w najbliższych dniach, najdalej na początku przyszłego tygodnia.

Dotychczasowi wojewodowie z PO i PSL złożyli dymisję wraz z ustępującym rządem Ewy Kopacz. Ich następców powoła premier na wniosek ministra odpowiedzialnego za sprawy administracji publicznej. W poprzednim rządzie była to kompetencja szefa resortu administracji i cyfryzacji, obecnie - ministra spraw wewnętrznych i administracji; przewiduje to nowelizacja ustawy o działach administracji rządowej przyjęta przez nowy Sejm i podpisana przez prezydenta.

W regionach, w większości województw formalne rekomendacje kandydatów zostały już przekazane władzom partii. Najczęściej kandydatury wraz z uzasadnieniem mogli zgłaszać parlamentarzyści PiS z regionu. Przy doborze kandydatów brano pod uwagę ich doświadczenie parlamentarne i administracyjne, znajomość problemów województwa oraz dotychczasową działalność publiczną.

Dolnośląskie

Przedstawiciele dolnośląskich struktur PiS oficjalnie nie udzielają informacji na temat złożonej rekomendacji. Nieoficjalnie wiadomo, że kandydatem na wojewodę dolnośląskiego jest radny wojewódzki PiS Paweł Hreniak.

35-letni samorządowiec zasiada w sejmiku dolnośląskim od dwóch kadencji i jest szefem klubu radnych PiS, będącego w opozycji do rządzącej koalicji PO-PSL. W ostatnich wyborach parlamentarnych ubiegał się bezskutecznie o mandat senatora w okręgu podwrocławskim. Hreniak z wykształcenia jest ekonomistą.

Kujawsko-Pomorskie

Władze PiS w regionie kujawsko-pomorskim - jak wynika z nieoficjalnych informacji - wśród kandydatów na wojewodę wskazały bydgoskich radnych Marka Gralika i Tomasza Regę, wiceburmistrza Kruszwicy Mikołaja Bogdanowicza i radnego wojewódzkiego Marka Witkowskiego z Zakrzewka k. Więcborka.

Na czele listy ma figurować Gralik, który w Radzie Miasta Bydgoszczy zasiada od 1998 r., obecnie jest szefem klubu PiS. W ub.r. bez powodzenia startował w wyborach na prezydenta Bydgoszczy; jesienią bezskutecznie walczył o mandat senatora. W gronie części bydgoskich działaczy partii swoich zwolenników ma też Rega, który jest radnym od 2006 r.

Wcześniej działacze PiS z okręgu bydgoskiego i toruńskiego mieli się porozumieć, że wojewodą będzie kandydat z rejonu Bydgoszczy, a wicewojewodą - z rejonu Torunia. Najpoważniejszym kandydatem na wicewojewodę ma być Józef Ramlau, który był wojewodą kujawsko-pomorskim w 2006 r. (przez pół roku). W gronie kandydatów wymieniana jest też Marzenna Drab, która była wicewojewodą w latach 2006-2007 i posłanką w latach 2007-2011.

Lubelskie

Na stanowisko wojewody lubelskiego zarekomendowane zostały trzy osoby - powiedział poseł PiS Artur Soboń, nie ujawnił jednak ich nazwisk.

Z nieoficjalnych informacji lokalnej prasy wynika, że wśród rekomendowanych jest burmistrz Tomaszowa Lubelskiego Wojciech Żukowski, który był już wojewodą lubelskim w latach 2005-2007 (za rządów PiS). W 2007 r. uzyskał mandat posła. Burmistrzem Tomaszowa Lubelskiego został w 2010 r.

Wymieniany jest też dyrektor biura senatora Grzegorza Biereckiego, radny powiatu radzyńskiego Robert Gmitruczuk. Wśród rekomendowanych ma być również adiunkt w katedrze prawa konstytucyjnego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Przemysław Czarnek.

Lubuskie

Władze lubuskich struktur PiS we wtorek przedstawią kierownictwu partii rekomendacje na stanowisko wojewody lubuskiego. Prezes partii w regionie poseł Marek Ast nie zdradził nazwisk kandydatów. "Nie chcemy narażać się na sytuację, w której po upublicznieniu proponowanych przez nas kandydatów okaże się, że żaden z nich nie uzyska akceptacji władz krajowych" - powiedział poseł. Zaznaczył, że rekomendacje są traktowane jako opinia, a wyboru dokonają władze krajowe PiS.

Nieoficjalnie wśród kandydatów na wojewodę lubuskiego wymienia się w regionie kilku znanych polityków PiS. Są to: b. poseł, a obecnie wiceprzewodniczący Sejmiku Woj. Lubuskiego Marek Surmacz, radny wojewódzki i b. senator Władysław Dajczak, czy b. wojewoda lubuski Wojciech Perczak. Oprócz nich mówi się o b. senator Elżbiecie Płonce, gorzowskim radnym PiS Sebastianie Pieńkowskim i wicestaroście nowosolskim Robercie Paluchu.

Łódzkie

Według nieoficjalnych informacji ze źródeł zbliżonych do łódzkiego PiS, jest kilku kandydatów na wojewodę łódzkiego. Wśród nich pojawiają się takie nazwiska jak: łódzki radny PiS Marek Michalik, jego kolega z rady Włodzimierz Tomaszewski, burmistrz Brzezin Marcin Pluta czy były senator PiS prof. Zbigniew Rau.

Wcześniej wśród kandydatów wymieniano b. prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego i obecną poseł Joannę Kopcińską, b. kandydatkę PiS na prezydenta Łodzi.

Jeszcze do niedawna politycy PiS nie wykluczali, że w Łodzi może pojawić się tzw. spadochroniarz. Przypominają, że już raz tak było, kiedy rządził PiS. Wtedy wojewodą łódzkim została Halina Pietraszkiewicz, która do Łodzi przyjechała z Lublina. Jednak teraz jest to mało prawdopodobne.

Małopolskie

Małopolskie struktury PiS rekomendowały w poniedziałek wieczorem czterech kandydatów na wojewodę. Są to: były poseł Piotr Ćwik, wicedyrektor Szpitala Powiatowego w Brzesku, radny powiatu proszowickiego Józef Gawron, krakowski radny Józef Pilch oraz były kandydat na burmistrza Olkusza, przewodniczący Zarządu Związku Komunalnego Gmin "Komunikacja Międzygminna" w Olkuszu Łukasz Kmita.

Informacje o tych rekomendacjach nieoficjalnie przekazał jeden z działaczy PiS. Zastrzegł, że wskazania regionalnych struktur nie są wiążące; premier może wybrać kogoś z tego grona, ale też może sięgnąć po innych kandydatów. Spośród rekomendowanej czwórki działacze PiS największe szanse na nominację dają krakowskiemu radnemu Józefowi Pilchowi.

Mazowieckie

Poseł PiS i b. wojewoda mazowiecki Jacek Sasin powiedział, że z Mazowsza zostaną zgłoszone trzy kandydatury. Ustalą je na wtorkowym spotkaniu posłowie z regionu. Następnie minister SWiA zdecyduje, powołanie którego z nich będzie rekomendować premier. Sasin dodał, że on sam nie myśli o ubieganiu się o tę funkcję, ponieważ oznaczałoby to konieczność złożenia mandatu posła; nie można łączyć tych dwóch funkcji.

Opolskie

Nie są znane rekomendacje na stanowisko wojewody opolskiego - szef struktur PiS na Opolszczyźnie poseł Sławomir Kłosowski nie udziela informacji w tej sprawie. W rozmowach kuluarowych i spekulacjach medialnych pojawia się kilka nazwisk: bliskiego współpracownika Kłosowskiego, radnego wojewódzkiego PiS Arkadiusza Szymańskiego, którego - według nieoficjalnych źródeł zbliżonych do opolskiego PiS - "forsuje w Warszawie Kłosowski"; szefowej klubu radnych PiS w opolskim sejmiku Violetty Porowskiej czy wieloletniego samorządowca i starosty brzeskiego Macieja Stefańskiego.

Z kuluarowych rozmów wynika, że PiS mógłby sięgnąć po b. wojewodę opolskiego z lat 2005-2007 Bogdana Tomaszka; byłego wicewojewodę opolskiego w latach 2005-2006 i byłego wiceministra skarbu państwa Ireneusza Dąbrowskiego, albo w ogóle przysłać na Opolszczyznę kogoś spoza regionu. Pojawiły się też sugestie, że stanowisko wojewody na Opolszczyźnie mogłoby przypaść politykowi związanemu z Jarosławem Gowinem, np. obecnemu przewodniczącemu opolskiej rady miasta Marcinowi Ociepie. Ten sprawy jednak komentować nie chce, a działacze PiS uważają za mało prawdopodobne by władze partii "oddały" funkcję wojewody koalicjantowi.

Podkarpackie

Wśród rekomendowanych na stanowisko wojewody podkarpackiego przez regionalne struktury PiS znaleźli się: dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN Ewa Leniart, b. wicewojewoda podkarpacki Dariusz Iwaneczko oraz b. wicestarosta powiatu jasielskiego Witold Lechowski - dowiedział się nieoficjalnie PAP u kilku polityków tej partii.

Leniart ma 39 lat jest absolwentem prawa na rzeszowskiej filii UMCS; doktor nauk prawnych. W latach 2002-05 kierowała referatem prawno-organizacyjnym w rzeszowskim IPN. Od grudnia 2005 do stycznia 2007 r. była koordynatorem, a następnie dyrektorem gabinetu wojewody podkarpackiego. Od 2007 r. jest dyrektorem oddziału IPN w Rzeszowie.

50-letni Iwaneczko w przeszłości był m.in. wicewojewodą podkarpackim oraz wiceprezydentem Przemyśla; od 2010 r. jest radnym tego miasta. Absolwent historii KUL. Jest autorem blisko 30 publikacji naukowych. 50-letni Lechowski w okresie studiów na KUL był związany z podziemnymi strukturami Solidarności i NZS. W latach 1990-2001 członek PC, potem PiS. Od 2002 r. radny powiatowy; od 2006 do 2010 wicestarosta powiatu jasielskiego. W ostatnich wyborach nie zdobył mandatu.

Podlaskie

Lider podlaskiego PiS, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel nie chce ujawniać nazwisk kandydatów na wojewodę, choć przyznaje, że rekomendacje uzyskało kilka osób. "To suwerenna decyzja pani premier" - powiedział we wtorek. Jego zdaniem, nazwiska nowych wojewodów będą znane pod koniec tego tygodnia lub na początku przyszłego.

Według nieoficjalnych informacji ze źródeł w podlaskim PiS, na które powołują się media, w województwie wśród rekomendowanych kandydatów są m.in. obecny burmistrz Kolna Andrzej Duda oraz b. burmistrz Łap Roman Czepe.

Pomorskie

Lider pomorskiego PiS poseł Janusz Śniadek nie chciał zdradzić, kto jest kandydatem na wojewodę pomorskiego. Z nieoficjalnych informacji uzyskanych ze źródeł zbliżonych do PiS, regionalny komitet partii zaakceptował trzy kandydatury - jedną z nich jest lokalny działacz PiS z Chojnic Andrzej Dolny, który w 2010 r. bez powodzenia startował w wyborach na burmistrza tego miasta.

Wcześniej, w głosowaniu pomorskich władz PiS przepadły inne nazwiska, wymieniane najczęściej przez trójmiejskie media tj. b. wojewoda pomorski Piotr Karczewski, b. wicewojewoda pomorska Aleksandra Jankowska, wiceprezydent Gdyni w latach 1998-2002 Jerzy Miotke, czy b. poseł AWS Kazimierz Janiak.

Śląskie

Gliwicki radny PiS Jarosław Wieczorek oraz prawnik i ekonomista, prof. Jan Wojtyła z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, to najprawdopodobniej potencjalni kandydaci do objęcia funkcji wojewody śląskiego z rekomendacją śląskich struktur PiS - wynika z nieoficjalnych informacji PAP zbliżonych do władz regionalnych partii. We wcześniejszych rozmowach w śląskich strukturach PiS miało pojawiać się też nazwisko byłej posłanki z Chorzowa Marii Nowak; źródła PAP nie miały jednak pewności czy znalazła się ona ostatecznie wśród rekomendowanych kandydatów.

Szef gliwickiego okręgu PiS poseł Wojciech Szarama, uczestniczący w procedurach konsultacji kandydatów na wojewodę śląskiego zastrzegł, że partia woli nie podawać rekomendowanych nazwisk. Może się bowiem okazać, że żadna z tych osób nie zostanie przedstawiona przez ministra SWiA szefowej rządu do powołania. "Ustaliliśmy, że rekomendacje są sprawą wewnętrzną. Regionalne struktury są wyłącznie źródłem konsultacji. Wojewoda jest przedstawicielem rządu i o obsadzie tej funkcji decyduje premier" - zaznaczył Szarama.

Świętokrzyskie

O żadnych szczegółach, nazwiskach czy terminach nie chciał mówić szef świętokrzyskich struktur PiS, poseł Krzysztof Lipiec. Nie chciał się także odnieść do nazwisk wymienianych w lokalnej prasie. "Jeszcze nic nie wiemy" - powiedział Lipiec. "Nie powiemy nic oficjalnie ponad to, co należy do naszych kompetencji" - zapowiedział.

Lokalne media spekulują, że do stanowiska wojewody mogą być rekomendowani przez miejscowe struktury PiS: dyrektor kieleckiego Wzgórza Zamkowego, b. redaktor naczelny kieleckiej i lubelskiej "Gazety Wyborczej" i b. prezes "Radia Kielce" Janusz Knap, b. wojewoda świętokrzyski i b. senator Grzegorz Banaś (Solidarna Polska) oraz radny PiS w sejmiku województwa świętokrzyskiego, b. poseł i b. burmistrz Włoszczowy Bartłomiej Dorywalski.

Na dziennikarskiej giełdzie nazwisk pojawiają się także byli posłowie PiS z regionu - Halina Olendzka i Andrzej Bętkowski, współpracownik posłanki Anna Krupki i eurodeputowanej Beaty Gosiewskiej, radny miejski PiS w Kielcach Jarosław Karyś i sekretarz świętokrzyskiego PiS Andrzej Pruś.

Warmińsko-mazurskie

Jak poinformował szef warmińsko-mazurskiej rady regionalnej PiS Leonard Krasulski, parlamentarzyści z tego województwa rekomendowali pięciu kandydatów na wojewodę i wicewojewodów. Dodał, że wśród nich jest obecny radny sejmiku i były senator dwóch kadencji Sławomir Sadowski. Krasulski nie chciał ujawnić pełnej listy kandydatów.

Według nieoficjalnych informacji uzyskanych ze źródeł zbliżonych do PiS, na liście osób typowanych na najważniejsze stanowiska w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie są również m.in. wiceprzewodniczący sejmiku Artur Chojecki i b. wiceprezydent Elbląga Janusz Hajdukowski.

Wielkopolskie

W Wielkopolsce szefowie lokalnych struktur partii nie chcą wypowiadać się na temat obsady stanowiska wojewody. Po wygranych przez PiS wyborach, wśród typowanych osób pojawiały się nazwiska wielkopolskiego radnego Zbigniewa Hoffmanna oraz poznańskiego posła Tadeusza Dziuby.

Dziuba był wojewodą wielkopolskim w latach 2005-2007. Hoffmann w latach 2006-2007 był wojewodą kujawsko-pomorskim, wcześniej wicewojewodą wielkopolskim. Obaj nie chcieli komentować spekulacji na temat nowego wojewody w Wielkopolsce.

Zachodniopomorskie

Trwają konsultacje w sprawie przyszłego wojewody zachodniopomorskiego - powiedział szef szczecińskiego okręgu PiS Leszek Dobrzyński. Według niego pod uwagę branych jest kilkunastu kandydatów; działacze nie chcą informować o nich przed decyzją premier.

Według spekulacji lokalnych mediów, o stanowisko ubiega się sześć osób, w tym, jedna kobieta. Wymienia się m.in. Kazimierza Drzazgę, wiceprzewodniczącego sejmiku czy radną sejmiku Halinę Szymańską - byłą burmistrz i starostę powiatu łobeskiego. Za rządów PiS była ona szefową szczecińskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Pojawia się też nazwisko szefa klubu PiS w Sejmiku Pawła Muchy, lecz z uwagami, że ta kandydatura jest mało prawdopodobna, gdyż Mucha jest społecznym doradcą prezydenta Andrzeja Dudy i prowadzi własną kancelarię adwokacką.

Niektórzy dziennikarze wymieniają nazwisko jego brata Rafała Muchy, radnego powiatu gryfińskiego, który w ostatnich wyborach parlamentarnych startował z listy PiS bez sukcesu. Na liście nazwisk pojawiło się też nazwisko innego adwokata, byłego prezydenta Szczecina Bartłomieja Sochańskiego. Sochański, popiera pomysł budowy w mieście pomnika Lecha Kaczyńskiego.

KOMENTARZE5

 • sceptyk 2015-11-25 17:44:33
  Znowu aparatczycy partyjni beda współdecydować o rozwoju regionów, ludzie akomputerowi, bez umiejętnosci budowy e-administracji, ledwie posługujacy sie pocztą elektroniczną, nie znający elektronicznego obiegu dokumentów, przyzwyczajeni do XIX wiecznych podpisów i czerwonych pieczątek nawet w obiegu ...wewnętrznym. I gdzie tu będzie postęp? Nihil Novi lub nawet regres. Biedny kraj  rozwiń
 • seba 2015-11-25 15:37:38
  Do uć: G..ówno wiesz i g..ówno piszesz. Zemsta nie jest najlepszym doradcą. GMINY NIGDY nie zarzadzały zasobem mieszkaniowym gminy i wspólnotami mieszkaniowymi sprzecznie z prawem tłuku !!! Jest w tej sprawie wyrok NSA - osrodka zamiejscowego we Wrocławiu juz od baaardzo dawna. Czasami warto poczy...tać zanim sie napisze pierdoły. Gmina nie jest "ułomnym" włascicielem, lecz takim samym jak każdy inny właściciel we WM i jak każdy inny właściciel MOŻE zarządzać wspólnotą, w której jest wspólwłaścicielem. POza tym akurat w Łodzi znani sa więksi szkodnicy niz Kropiwnicki, a juz na pewno NIE NALEŻYdo nich Tomaszewski !!!! Jedyną jego wadą jest ... PRACOHOLIZM, co czasami wymuszało dziwny czas pracy urzedników z nim związanych. Skarżyliście go tyle razy do Prokuratury i co ??? Jest jakiś wynik ??? Zobaczymy wyniki jak waszych wodzów będą teraz skarżyć PiS-uary - czy też bez wyników i skutku to będzie ???  rozwiń
 • Mimi 2015-11-25 11:50:57
  a można łaczyć funkcę radnego sejmiku z funkcja burmistrza w tym samym województwie?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!