Partner portalu

Znamy termin referendum ws. odwołania prezydenta Bytomia

Za uchwałą o referendum głosowało 5 września 14 bytomskich radnych, a 9 było przeciw. 2 radnych było nieobecnych na głosowaniu.

• Referendum w sprawie odwołania ze stanowiska prezydenta Bytomia Damiana Bartyli może odbyć się najdalej w pierwszej połowie grudnia.

• Dokładny termin ustali komisarz wyborczy, gdy uprawomocni się uchwała bytomskich radnych o ogłoszeniu referendum.

• Referendum ma związek z nieudzieleniem mu absolutorium z wykonania budżetu za rok 2016.

 

Uchwałę o przeprowadzeniu referendum gminnego w sprawie odwołania prezydenta Bytomia w związku z nieudzieleniem mu absolutorium z wykonania budżetu za rok 2016, bytomscy radni podjęli 5 września. W tym tygodniu - jak poinformował w środę dyrektor katowickiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, Wojciech Litewka - uchwała formalnie wpłynęła do komisarza wyborczego w Katowicach.

Wcześniej, w miniony piątek, uchwałę otrzymały służby wojewody śląskiego. Zgodnie z przepisami, wojewoda ma teraz 30 dni na analizę uchwały pod względem prawnym. Jeżeli prawnicy urzędu wojewódzkiego nie dopatrzą się uchybień, komisarz wyborczy będzie mógł wyznaczyć termin referendum - ma na to kolejne 14 dni. Głosowanie powinno odbyć się w ciągu 50 dni od ogłoszenia referendum przez komisarza - z zestawienia terminów wynika, że może to być najdalej około 10 grudnia.

Wcześniej przedstawicie bytomskiej rady miasta nieoficjalnie szacowali, że głosowanie będzie możliwe już na przełomie października i listopada - jest to nadal prawdopodobne, jeżeli decyzje wojewody i komisarza zapadną przed ustawowymi terminami, a czas między ogłoszeniem referendum a datą głosowania będzie krótszy niż maksymalne 50 dni.

Ogłoszenie referendum przez Radę Miasta było następstwem nieudzielenia prezydentowi Bartyli absolutorium z wykonania budżetu miasta za ubiegły rok. Wykonanie budżetu negatywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa - to warunek, dający możliwość ogłoszenia referendum w związku z brakiem absolutorium, będącym efektem niewykonania budżetu.

Ogłoszenie referendum przez Radę to jedna z dwóch możliwych ścieżek prawnych, inicjujących głosowanie w sprawie odwołania prezydenta miasta przed upływem jego kadencji. Drugą możliwością jest inicjatywa obywatelska, związana z koniecznością zebrania odpowiedniej liczby podpisów poparcia.

Gdyby w referendum doszło do odwołania prezydenta ze stanowiska, decyzja w sprawie przedterminowych wyborów należałaby do premier Beaty Szydło. Zgodnie z przepisami, wcześniejszych wyborów nie przeprowadza się, jeżeli do końca kadencji zostało mniej niż pół roku. W tym przypadku - wobec zaplanowanych na jesień 2018 r. wyborów samorządowych - ten warunek nie byłby spełniony. Możliwe byłyby więc wcześniejsze wybory prezydenta miasta lub powołanie komisarza, który zarządzałby Bytomiem do wyłonienia w jesiennych wyborach nowego prezydenta.

Za uchwałą o referendum głosowało 5 września 14 bytomskich radnych, a 9 było przeciw. 2 radnych było nieobecnych na głosowaniu.

Damian Bartyla po raz pierwszy został wybrany na prezydenta Bytomia w październiku 2012 r. w przedterminowych wyborach. Wcześniej, w czerwcu tegoż roku, ponad 28 tys. bytomian opowiedziało się w referendum za odwołaniem ze stanowiska prezydenta Piotra Koja (PO) oraz Rady Miasta. Bartyla działał na rzecz referendum, w którym odwołano Koja. W wyborach samorządowych jesienią 2014 r. Bartyla zwyciężył w pierwszej turze, ponownie obejmując stanowisko prezydenta miasta.

KOMENTARZE1

  • popapraniec 2017-10-26 22:40:48
    bytom ma za duzo pieniedzy a pan byrektor z hyslowic po ko. na ringu w szombierkach jest bardzo bogatym piastujac stanowisko vice prezydenta razem z p.kojem i szkola spoleczna to klika zalozyli gazete bytomska za nasze pieniadze siejac propagande gdzie czarna wdowa im pomaga bytomianie ockniejcie si...e nie dajcie soba manipulowac  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!