Partnerzy portalu

Znicze na grobach bohaterów niosących pomoc więźniom Auschwitz

  • PAP
  • 28 października 2021 - 11:30
Znicze na grobach bohaterów, którzy podczas wojny narażając własne życie pomagali więźniom niemieckiego obozu Auschwitz, składają pracownicy tworzonego Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej – podał rzecznik placówki Piotr Tarczyński.

Akcja "Pamiętamy" rozpoczęła się przed świętem Wszystkich Świętych. "Podstawowym celem jest identyfikacja grobów, w których zostały pochowane osoby niosące podczas II wojny światowej pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz oraz upamiętnienie bohaterów z ziemi oświęcimskiej" - poinformował Tarczyński.

Jak dodał, przedstawiciele muzeum, podobnie jak rok temu, pierwszy znicz zapalili przed Ścianą Straceń na terenie byłego obozu Auschwitz I. W miejscu, gdzie Niemcy zamordowali wiele tysięcy osób, w większości Polaków, oddali hołd wszystkim ofiarom.

Znicze z plakietką "Pamiętamy" zapłonęły m.in. na grobie Heleny Stupki, związanej z ZWZ-AK. Angażowała się w pomoc więźniom. Organizowała żywność oraz przekazywała grypsy. Kierowała Komitetem Niesienia Pomocy Więźniom Politycznym Obozu Oświęcimskiego. Pomogła wielu uciekinierom z KL Auschwitz, m.in. Augustowi Kowalczykowi. Uczczona została pamięć Julii Ilisińskiej, która z narażeniem życia niosła pomoc więźniom, a także Janiny Kajtoch, związanej z ZWZ-AK, która pomagała więźniom i prowadziła tajne nauczanie polskich dzieci.

Znicz został zapalony na grobie mjr. Piotra Szewczyka. Walczył w kampanii wrześniowej, a później z Niemcami o Narwik i o Francję w Bretanii. Służył w Anglii w Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej gen. Sosabowskiego. Znalazł się w gronie 316 cichociemnych - specjalnie przeszkolonych skoczków spadochronowych, zrzuconych podczas niemieckiej okupacji na terytorium Polski. Był oficerem dywersji AK. Operował we Lwowie i uczestniczył w jego wyzwalaniu. Po wojnie skazany przez komunistów na karę śmierci. Wyrok nie został wykonany. Odznaczony krzyżem srebrnym Orderu Virtuti Militari.

Piotr Tarczyński poinformował, że w najbliższych dniach pracownicy muzeum odwiedzą cmentarze w różnych miejscowościach na ziemi oświęcimskiej.

"W tym roku formuła działań zostanie rozszerzona. Dzięki staraniom muzeum w listopadzie na cmentarzach w Oświęcimiu, Osieku, Zatorze i Kętach zostanie zorganizowane oprowadzanie grup uczniów. W ich trakcie przewodnicy opowiedzą o życiu i dokonaniach bohaterów, którzy zostali pochowani w tych miejscowościach. Dzięki temu młodzi ludzie będą mieli okazję poznać lokalne historie i losy ludzi zaangażowanych podczas wojny w ruch oporu i pomoc więźniom Auschwitz" - powiedział Tarczyński.

Muzeum Pamięci jest samorządową instytucja kultury, której organizatorem jest powiat oświęcimski, a organem współprowadzącym ministerstwo kultury. Jego misją jest prowadzenie działań mających na celu upamiętnienie mieszkańców ziemi oświęcimskiej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i pomocy, jaką niejednokrotnie z narażeniem życia nieśli oni więźniom obozu.

Historycy z Muzeum Auschwitz ustalili ok. 1,2 tys. nazwisk osób, które pomagały więźniom. Na terenie przyobozowym działał też ruch oporu, a szczególnie oddział partyzancki Armii Krajowej "Sosienki" pod dowództwem mjr. Jana Wawrzyczka.

Dla potrzeb Muzeum adaptowany jest budynek zwany Lagerhaus, który jest położony ok. 200 m od byłego niemieckiego obozu Auschwitz. W kwietniu przyszłego roku planowane jest otwarcie.

W Auschwitz Niemcy zamordowali co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!