Partnerzy portalu

Znicze przed Ścianą Straceń w b. obozie Auschwitz w Święto Niepodległości

  • PAP
  • 11 listopada 2021 - 10:13
Znicze przed Ścianą Straceń w byłym niemieckim KL Auschwitz złożyły w Święto Niepodległości oświęcimskie władze samorządowe i dyrekcja Muzeum Auschwitz. Obóz jest symbolem martyrologii naszego narodu.

Dzień 11 listopada jest w Miejscu Pamięci Auschwitz szczególnie symboliczny. Rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel przypomniał, że w czwartek minęła 80. rocznica pierwszej egzekucji przy Ścianie Straceń. Niemcy zamordowali wówczas ponad 70 więźniów, niemal wyłącznie Polaków. Wśród nich było 27 osadzonych za różne przewinienia w bloku 11 oraz 44 wezwanych z obozu przez gestapo.

"Skazańcy rozebrani do naga, ze skrępowanymi z tyłu rękami, byli rozstrzeliwani pojedynczo. Przed egzekucją wypisano każdemu z nich numer obozowy na piersiach. Jej przebieg obserwował komendant obozu Rudolf Hoess oraz kierownik obozu i lekarz obozowy. Rozstrzeliwał podoficer raportowy Gerhard Palitzsch, każdorazowo ładując do karabinka nowy nabój" - opisał egzekucję historyk przez wiele lat związany z Muzeum Auschwitz dr Adam Cyra.

Tego dnia Niemcy prawdopodobnie zabili też 80 Polaków przywiezionych z aresztu śledczego w Mysłowicach.

Ciała rozstrzelanych Niemcy spalili w krematorium nr 1 na terenie obozu macierzystego Auschwitz I.

Podczas istnienia obozu Niemcy zastrzelili przed Ścianą Straceń co najmniej kilka tysięcy osób. W zdecydowanej większości byli to Polacy. Egzekucje przeprowadzali w tym miejscu do końca 1943 r. W lutym następnego roku konstrukcja została rozebrana.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków zginęła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!