Partnerzy portalu

"Została złamana konstytucja". W sprawie samorządów też będzie gorąco?

  • Parlamentarny.pl
  • Opublikowano: 3 grudnia 2015 - 21:12 | Zaktualizowano: 3 grudnia 2015 - 21:19
Z naginaniem konstytucji to nie koniec? - Możemy też mieć do czynienia z próbą podważenia autonomii i samodzielności samorządów. Propozycje zmian terytorialnych oznaczają nowe wybory - uważa Marcin Święcicki.

Premier Beata Szydło zapowiedziała respektowanie kwoty uchodźców, którą zadeklarował poprzedni rząd. Może zatem po wyroku Trybunału Konstytucyjnego PiS zmieni też swoją decyzję o wyznaczeniu sędziów - zapytał Parlamentarny.pl posła Marcina Święcickiego (PO), byłego prezydenta Warszawy.

- Dobrze, że premier Beata Szydło na szczycie zgodziła się do przyjęcia pierwszej partii uchodźców. Tyle, co my mamy przyjąć w ciągu kolejnego roku, do Niemiec przybywa jednego dnia. Przez przepychanki wokół uchodźców dorobiliśmy się niepochlebnego wizerunku w UE. Kwotę wynegocjowaną przez poprzedni rząd trzeba było przyjąć i raczej skoncentrować się na tym, jak emigrantów przyjąć, żeby się integrowali, jak do tego procesu włączyć organizacje pozarządowe, kościół, samorządy. Co do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego... Bez względu na jego rozstrzygnięcie będziemy mieć wciąż chaos i zawirowania wokół sędziów TK. Obawiam się, że nie po raz ostatni. W Sejmie będziemy przecież procedować całą masę spraw, które będą podnosiły temperaturę debaty. Choćby przechwycenie prokuratury przez rząd czy przejęcie mediów publicznych. Możemy też mieć do czynienia z próbą podważenia autonomii i samodzielności samorządów. Propozycje zmian terytorialnych oznaczają nowe wybory. Najpewniej znowu będziemy zaskakiwani decyzjami podejmowanymi w godzinach nocnych - powiedział Święcicki.

Więcej na Parlamentarny.pl

KOMENTARZE1

  • Nacz. Komitet Walki Demok 2015-12-05 16:17:44
    Towarzysz Święcicki mówi wbrew wynikom wyborów, że przechwycenie prokuratury przez rząd czy przejęcie mediów publicznych spotka się z ostrą reakcją obrońców chdikk państwa teoretycznego... Można nawet oczekiwać prośby o pomoc z zewnątrz... Sędziowie Trybunału piszący ustawy niezgodne z Konstytucją ...też są jeszcze rozgrzani aby nadal przeciwstawiać się pomysłom wypłat na dzieci i skrócenia wieku emerytalnego...  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!