Partnerzy portalu

ZUS: w woj. lubuskim „czternastkę" otrzymało niemal 133 tys. osób

  • PAP
  • 10 listopada 2021 - 15:16
Lubuskie oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wypłaciły prawie 133 tys. czternastych emerytur na kwotę przeszło 156 mln zł. Dodatkowe pieniądze trafią do wszystkich uprawionych wraz z listopadowym świadczeniem – poinformowała w środę rzeczniczka ZUS woj. lubuskiego Agata Muchowska.

Jak przypomniała Muchowska, tzw. "czternastka" wynosi 1250,88 zł brutto. Przysługuje osobom, które na 31 października 2021 r. miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych, czyli m.in. emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty socjalnej, czy świadczenia przedemerytalnego.

"Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do świadczeń było zawieszone" - dodała rzeczniczka.

Pełną kwotę dostaną ci, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają "czternastkę" pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Na przykład, jeżeli emerytura wynosi 3 tys. zł to dodatkowe świadczenie będzie o 100 zł mniejsze, czyli wyniesie 1150,88 zł.

"Czternastka" podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym czy nie. Co ważne, dodatkowe świadczenie nie podlega potrąceniom egzekucyjnym.

Aby otrzymać pieniądze nie trzeba składać żadnych wniosków gdyż "czternastka" jest wypłacana z urzędu.

KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!