Intensywne szkolenia dla ukraińskich nauczycieli na Pomorzu

Intensywne szkolenia dla ukraińskich nauczycieli na Pomorzu
Pieniądze na organizację kursu - ok. 1 mln zł - przekaże samorząd województwa pomorskiego (fot. pomorskie.eu)
Na początku czerwca w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku rozpoczną się bezpłatne zajęcia z języka polskiego dla ukraińskich nauczycieli. Kurs został przygotowany dla tych, którzy chcą pozostać na Pomorzu i pracować w swoim zawodzie w szkole lub w przedszkolu.

Szefowa Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku Ewa Furche, cytowana w przesłanym komunikacie, podkreślała, że zainteresowanie kursem jest bardzo duże.

- Wielu ukraińskich nauczycieli, którzy uciekli przed wojną na Pomorze, przychodziło do nas i pytało o pracę i o naukę języka polskiego, stąd pomysł zorganizowania intensywnych kursów językowych - tłumaczyła.

Na spotkaniu informacyjne przyszło ponad 80 osób, a chęć wzięcia udziału w kursie zadeklarowało 140 osób.

- Zajęcia przygotowane zostały z myślą o nauczycielach z Ukrainy, którzy już pracują, np. w oddziałach przygotowawczych, a także o wszystkich tych, którzy - po nostryfikacji dyplomu - planują podjąć pracę w pomorskich szkołach i placówkach oświatowych na stanowisku nauczyciela - wyjaśniał dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu urzędu marszałkowskiego Adam Krawiec.

Kurs obejmuje 390 godzin. Oprócz nauki języka polskiego jego uczestnicy zapoznają się z zasadami funkcjonowania edukacji w Polsce, z podstawami programowymi poszczególnych przedmiotów, z metodyką nauczania i z psychologią międzykulturową.

Większość zaplanowanych zajęć odbędzie się w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku. Organizatorzy poinformowali, że - w miarę możliwości lokalowych - zapewnią uczestnikom zakwaterowanie, wyżywienie i materiały dydaktyczne. Część zajęć planują również zrealizować w formie zdalnej.

Opiekę naukową nad realizacją zajęć w ramach kursu pełnić będzie specjalista z zakresu glottodydaktyki. Udział w kursie jest bezpłatny. Pieniądze na jego organizację - ok. 1 mln zł - przekaże samorząd województwa pomorskiego.

Marszałek województwa Mieczysław Struk, cytowany w komunikacie, wskazywał, że szybkie opanowanie języka polskiego otworzy ukraińskim nauczycielom drogę do pracy w pomorskich szkołach i przedszkolach.

- Ważne jest też to, że będą mogli wspierać dzieci i uczniów z Ukrainy w integracji w nowym środowisku - zaznaczał Struk.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!