Prawie milion od samorządu na naukę języka polskiego dla nauczycieli-uchodźców

Prawie milion od samorządu na naukę języka polskiego dla nauczycieli-uchodźców
Ukraińscy pedagodzy będą mogli uczestniczyć w specjalnym kursie nauki języka polskiego, który będzie realizowany w formie hybrydowej(fot.pomorskie.pl)
980 tys. zł przekaże samorząd województwa pomorskiego na naukę języka polskiego dla nauczycieli z Ukrainy, którzy uciekli po wybuchu wojny na Pomorze i mają uprawnienia do nauczania w szkołach. Dzięki wsparciu samorządu województwa pomorskiego w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku będzie zorganizowany kurs języka polskiego.

Rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku Michał Piotrowski poinformował we wtorek, że z programu skorzysta około 140 nauczycieli z Ukrainy.

"Na Pomorze przybyło wielu ukraińskich nauczycieli. Mają oni uprawnienia do nauczania, przeszkodą jest jednak nieznajomość języka polskiego. Decyzję o przekazaniu środków finansowych podjęli radni podczas XLIII sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego. To kwota 980 tys. zł. Uchwała została podjęta jednogłośnie" - dodał Piotrowski i podkreślił, że nauczyciele chcą dalej wykonywać swój zawód, jednak na przeszkodzie stoi brak lub niewielka znajomość języka polskiego.

Aby ułatwić podjęcie pracy w polskich szkołach, ukraińscy pedagodzy będą mogli uczestniczyć w specjalnym kursie nauki języka polskiego, który będzie realizowany w formie hybrydowej. Jak poinformował podczas sesji wicemarszałek województwa pomorskiego Józef Sarnowski, będą to zajęcia on-line oraz tradycyjne spotkania. Podczas 390 godzin lekcyjnych uczestnicy mają opanować język polski na poziomie B1 i B2.

Program obejmuje także wiedzę z zakresu funkcjonowania szkół i placówek oświatowych w Polsce. Uczestnicy kursu w czasie jego trwania będą mieli zapewnione zakwaterowanie oraz wyżywienie. Rodzicom zostanie również zapewniona opieka nad dziećmi.

Kurs dla nauczycieli z Ukrainy będzie organizowany w Pomorskiej Szkole Hybrydowej w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku. "To profesjonalnie wyposażone studio do transmisji na żywo (streamingu online). Realizowane w nim mogą być w formie zdalnej różnorodne wydarzenia w wysokiej jakości technicznej full HD oraz nagrania studyjne i postprodukcje. Natomiast dzięki systemowi greenbox możliwe będzie stworzenie dowolnej scenografii w przestrzeni wirtualnej" - opisuje dyrektor CEN w Gdańsku Ewa Furche.

Pomorska Szkoła Hybrydowa powstała w ramach realizowanego przez samorząd województwa programy Zdolni z Pomorza.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!