PARTNERZY PORTALU

Koniec bezpłatnej komunikacji dla uchodźców. Miasta rezygnują z ulg

    PW    24 maja 2022 - 20:00
Koniec bezpłatnej komunikacji dla uchodźców. Miasta rezygnują z ulg
Od czerwca uchodźcy będą musieli kupować bilety na przejazdy warszawską komunikacją (Fot. wtp.waw.pl/Leszek Peczyński)

Tylko do końca maja podróże tramwajem lub autobusem po Warszawie będą bezpłatne dla obywateli Ukrainy, którzy legalnie dostali się na teren Polski w następstwie wojny. W Trójmieście uchodźcy muszą płacić za bilety już od początku maja, a wkrótce zrezygnują z tej ulgi także inne samorządy.
  • Zwalnianie z opłat za przejazdy komunikację miejską było jedną z form wsparcia uciekających przed wojną Ukraińców. Zdecydowało się na to wiele polskich miast.
  • Warszawa najpierw zwolniła z konieczności kupowania biletów wszystkich Ukraińców, a po kilku tygodniach uchodźców, którzy legalnie przekroczyli granicę po 24 lutego 2022 r. Ulga straci ważność z końcem maja. Podobnie będzie w przypadku Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
  • Do końca czerwca Ukraińcy mogą bezpłatnie korzystać z transportu publicznego w Poznaniu i Lublinie. Tu od niedawna za darmową komunikację dla uchodźców płacą miasta partnerskie.

Warszawa była jednym z pierwszym miast, które wprowadziły bezpłatną komunikację miejską dla Ukraińców. Właśnie – nie tylko uchodźców, co generalnie Ukraińców.

Na początku marca wyjaśniono nam w Urzędzie Miasta st. Warszawy i tutejszym Zarządzie Transportu Miejskiego, że w ówczesnej, bardzo dynamicznej i szybko zmieniającej się sytuacji trudno było dokonać rzetelnej weryfikacji, kto jest uchodźcą, a kto nie. Władze miasta wyszły też z założenia, że Ukraińcy mieszkający w stolicy już wcześniej (przed agresją) dysponowali długoterminowymi biletami sieciowymi.

Sprawdź też Bezpłatna komunikacja miejska dla Ukraińców. Gdzie i na jakich warunkach?

A jednak w kwietniu nastąpiła zmiana i zarządzeniem prezydenta Rafała Trzaskowskiego wprowadzono darmową komunikację już docelowo dla uchodźców z Ukrainy, którzy przekroczyli granicę z Polską po 24 lutego (obowiązuje od 15 kwietnia – inf. red.). Ta zmodyfikowana wersja ulgi miała datę ważności do końca maja 2022 r. i miasto stołeczne poinformowało już, że wtedy właśnie przestanie obowiązywać. Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie zwraca jednak uwagę, że od 1 czerwca będą jednak przysługiwać uchodźcom wszystkie inne ulgi w komunikacji miejskiej m.in. dotyczące uczniów szkół podstawowych czy seniorów.

GZM też rezygnuje, Trójmiasto już to zrobiło

Bezpłatna komunikacja na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii też będzie obowiązywać tylko do końca maja.

- Docelowo liczymy, że te osoby będą miały szanse podjąć zatrudnienie i będą ponosić też te koszty, które ponoszą nasi mieszkańcy. Liczymy na działania systemowe, które opracowuje i wdraża rząd, bo one muszą dać długofalowe programy na pomoc Ukraińcom - mówił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego przewodniczący GZM Kazimierz Karolczak.

Część pomorskich miast należących do Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej
(Gdańsk, Gdynia, Sopot, Wejherowo czy Pruszcz Gdański) nie czekało tak długo i zrezygnowało z tej ulgi już z końcem kwietnia. Z darmowych przejazdów uchodźcy mogą jednak dalej korzystać w trójmiejskiej PKP Szybkiej Kolei Miejskiej i pociągach Polregio.

W Poznaniu do końca czerwca
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!