PARTNERZY PORTALU

Jacek Karnowski: Na samorządy spadły cztery plagi

Jacek Karnowski: Na samorządy spadły cztery plagi
Jacek Karnowski, prezydent Sopotu (fot. PTWP)

Doceniam pewne rozwiązania rządu - na przykład to, że Ukraińcy mogą natychmiast podjąć pracę w Polsce - co jest ewenementem na skalę europejską; czy 40 złotych na każdego goszczonego uchodźcę - to jednak rozwiązania doraźne, krótkoterminowe, a nam potrzeba polityki długofalowej - mówi Jacek Karnowski.
  • Poradziliśmy sobie - jak to my Polacy - mobilizacją w sytuacji bardzo nagłej - chociaż trzeba dodać, że ona była jednak do przewidzenia i mogliśmy się do takiej ewentualności lepiej przygotować - mówi Jacek Karnowski.
  • - Moim zdaniem jest pilna potrzeba masowej nauki języka i mówię o ludziach dorosłych, bo z dziećmi sobie jakoś radzimy - wskazuje nasz rozmówca.
  • - Martwię się szczególnie o to mniejsze i słabsze samorządy, które już są blisko granicy wytrzymałości - mówi Jacek Karnowski.

Jak pan ocenia politykę dotyczącą pobytu Ukraińców w naszym kraju?

Jacek Karnowski prezydent Sopotu: - Potrzebujemy w Polsce polityki długofalowej dotyczącej uchodźców i o taką politykę apelowaliśmy, wręcz prosiliśmy w ubiegłym roku, gdy dotarła do nas fala uchodźców z Białorusi i sprowadzaliśmy naszych sojuszników z Afganistanu. Potrzebna jest polityka naprawdę zaplanowana na długi okres. 

Czytaj: Trwa wielka mobilizacja. Polski offshore to dla nich dopiero początek

Doceniam pewne rozwiązania rządu, na przykład to, że Ukraińcy mogą natychmiast podjąć pracę w Polsce - co jest ewenementem na skalę europejską, czy 40 złotych na każdego goszczonego uchodźcę. To jednak rozwiązania doraźne, krótkoterminowe, a nam potrzeba polityki długofalowej. I w kwestii edukacji i kwestii zdrowia, rynku pracy a szczególnie - mieszkalnictwa.

Te decyzje są nadal niewystarczające?

- To reakcja na wydarzenia, które zaszły, a tu potrzeba pewnych działań wyprzedzających, myślenia o przyszłości. Trzeba także prowadzić taką politykę, która sprawi, że przyjęcie imigrantów będzie - w jakim stopniu to możliwe - korzystne dla Polski, bo jednak mamy liczne przykłady, że wielu krajom przyjęcie imigrantów przyniosło korzyści.

Można powiedzieć kolokwialnie, że ten pierwszy okres nam „wyszedł"... Udało się. Zdaliśmy ten egzamin, ale przed nami wiele kolejnych wyzwań długofalowych.

Nie ma się co łudzić, że wspomniany kryzys się szybko skończy, bo nawet jeśli zakończą się walki, to wielu z tych ludzi nie będzie miało dokąd wrócić. Zresztą nie oszukujmy się - przecież przed wojną Ukraińcy też do nas przyjeżdżali w wielkiej liczbie.

Z pozoru wydaje się, że sytuacja jest opanowana i poradziliśmy sobie z przyjęciem imigrantów...

- Poradziliśmy sobie, jak to my Polacy - mobilizacją w sytuacji bardzo nagłej, chociaż trzeba dodać, że ona była jednak do przewidzenia i mogliśmy się do takiej ewentualności lepiej przygotować. Nie mieliśmy żadnego planu, żadnego dokumentu dotyczącego imigrantów, chociaż - co ciekawe - taki dokument pojawił się jesienią, ale został szybko schowany...

Szkoda, że wtedy to się nie udało, bo chodziło o kilkaset osób z Afganistanu i kilka tysięcy z Białorusi. Można było sprawdzić pewne rozwiązania czy pomysły, co dzisiaj by nam zapewne ułatwiło rozwiązywanie wielu kwestii.

A jak sytuacja wygląda w Sopocie? Wiadomo, miasto turystyczne - ci, którzy przyjęli uchodźców chcą, muszą zarabiać.

- Przejęliśmy jako miasto oficjalnie ponad dwa tysiące osób, natomiast nie wiemy ile tysięcy jest w różnych miejscach, głównie w mieszkaniach prywatnych, ale trochę poza naszą kontrolą.
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!