Sceny orszakowe Gospoda, Dwór Heroda, Walka Dobra ze Złem, Pasterze i Sprzątanie Szopki, przygotowane przez młodzież z warszawskich szkół (ze Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów im. Ojca Onufrego Kopczyńskiego, Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Nazaretanek, Liceum "Żagle" i "Strumienie" Stowarzyszenia Sternik oraz przez grupę osób ze Wspólnoty L'Arche) i nagrane w postaci krótkich filmów wraz z reportażami będą wyemitowane podczas streamingu orszakowego 6 stycznia o godz. 12.00 na stronie www.orszak.org.
Zgodnie z tradycją po oddaniu hołdu Dzieciątku Jezus obecni na placu Piłsudskiego zatańczą poloneza do melodii kolędy "Bóg się rodzi".
W tym roku fundacja Orszak Trzech Króli proponuje w stolicy także Bieg Trzech Królów. Rozpocznie się on o godz. 10.00 w Ogrodzie Saskim. Jego uczestnicy będą mieli do pokonania 5 kilometrów. Odbędzie się w pięciu seriach, każda po 20 osób. Zapisując się na bieg, trzeba wskazać, w której serii i o której godzinie zamierza się wystartować. Zwycięzcy otrzymają symboliczne dary trzech króli: złoto, mirrę i kadzidło, a każdy uczestnik - pamiątkowy drewniany medal i sportowy pakiet trzech królów.
Trzy trasy w Krakowie
W czwartek, 6 stycznia, ulicami Krakowa przewędruje 12. Orszak Trzech Króli. Dzięki nowej formule, mimo pandemii wydarzenie może się odbyć jednocześnie w przestrzeni publicznej i w internecie.
fot. UM Kraków
Orszak przejdzie trzema trasami: z katedry na Wawelu, salezjańskiego parku Wioski Świata oraz z placu Matejki. Będą to trzy zgromadzenia publiczne, a limit pojedynczego zgromadzenia to 100 osób.
- W związku z koniecznością przestrzegania ograniczeń, osoby obserwujące przemarsz orszaku proszone są, by nie dołączać do niego. Chętni mogą za orszakiem podążać indywidualnie i z zachowaniem odległości – informuje UM Kraków.
Orszak czerwony – europejski przejdzie trasą spod katedry na Wawelu, ulicami Droga do Zamku i Grodzką.
Orszak zielony – symbolizujący kontynent azjatycki, wyruszy z salezjańskiego parku Wioski Świata, przy ul. Tynieckiej, a dalej do kościoła św. Stanisława Kostki przy ul. Konfederackiej. Stamtąd trasą: ul. Bałuckiego – przez rynek Dębnicki – Most Dębnicki – ulice Retoryka, Garncarską i Studencką do kościoła św. Anny i przed nim skręci w Planty do ulicy Szewskiej, a dalej do Rynku Głównego.
Orszak niebieski – afrykański wyruszy z placu Matejki i przejdzie ulicą Floriańską na Rynek Główny.
Wszystkie człony orszaku wyruszą ok. godziny 11.00. Role monarchów odegrają aktorzy, jednak najważniejszymi odtwórcami są oczywiście dzieci, które zagrają role małych rycerzy i dwórek. Będą to uczniowie krakowskich szkół, którzy od tygodni wraz z rodzicami przygotowują stroje. Ich rodzice wystąpią w strojach pasterzy i jako straż orszaku będą pilnować porządku.
Trzy człony orszaku spotkają się na Rynku Głównym, z zachowaniem bezpiecznej odległości.
- O zachowanie dystansu i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa proszeni są wszyscy, którzy przyjdą, aby na miejscu zobaczyć finał orszaku - przypomina magistrat.
Trzej królowie przejdą na scenę pod wieżą ratuszową, gdzie oddadzą pokłon nowonarodzonemu Dziecięciu. Ze sceny już od godziny 11.00 popłyną dźwięki kolęd i pastorałek wykonywanych przez popularnych artystów scen krakowskich. Kolędowanie na rynku poprowadzi piosenkarka, prezenterka, wokalistka zespołu Galicja – Lidia Jazgar w towarzystwie konferansjerów: Łukasza Lecha i Bartka Sobieraja.
Całe wydarzenie będzie można śledzić nie wychodząc z domu. Program artystyczny ze sceny na Rynku Głównym oraz pokłon Trzech Króli będzie transmitowany na profilu facebookowym.
Jak informuje krakowski magistrat, od wielu lat podczas krakowskiego Orszaku Trzech Króli odbywa się zbiórka na rzecz projektu mieszkaniowego dla osób bezdomnych prowadzonego przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. Organizacja obecnie prowadzi 12 mieszkań, w których osoby i rodziny bez domu przygotowują się do samodzielnego życia i uczą się zarządzania czasem, budżetowania, czy dbania o wspólną przestrzeń.
W Gdańsku spod Bazyliki Mariackiej
(fot.Dominik Paszliński/ UM Gdańsk)
Po rocznej przerwie Orszak Trzech Króli wraca na ulice Gdańska. Tematem tegorocznego wydarzenia jest świętowanie, a hasłem “Dzień dziś wesoły". Wymarsz zaplanowano o godzinie 12.00 spod Bazyliki Mariackiej.
- Tegoroczny Orszak Trzech Króli pragnie pokazać, jak ważne jest dla każdego człowieka dobre, głębokie przeżywanie świąt i uroczystości, rozumienie ich istoty, treści, które ze sobą niosą, cieszenie się, radowanie, spędzanie czasu z rodziną, jednoczenie się z innymi ludźmi, wspólne śpiewanie. „Dzień dziś wesoły!” śpiewamy w ten piękny dzień świąteczny i uczymy się, jak nabierać sił podczas świąt, aby, na co dzień, podczas nauki i pracy, mimo różnych trudności i życiowych zmagań, promienieć radością – mówią organizatorzy wydarzenia.
XI gdańska edycja Orszaku Trzech Króli rozpocznie się zbiórką o godzinie 11:30, wymarsz (poprzedzony modlitwą Anioł Pański) nastąpi o godz. 12.00. Uczestnicy spotykają się na ulicy Piwnej na wysokości okolicy wejścia do Bazyliki Mariackiej.
Na czele Orszaku - prowadzeni przez gwiazdę, poprzedzeni przez werblistów, dziecięce grupy rycerzy i dam dworu, a także dworzan z darami - przejdą Trzej Mędrcy ze Wschodu.Tak jak w latach ubiegłych po drodze do Gdańskiej Stajenki Orszak spotka Króla Heroda (jego pałacem będzie jeden z najwspanialszych zabytków Gdańska – Wielka Zbrojownia). To tu, Herod kusząc i grożąc będzie próbował zawrócić pielgrzymów z właściwej drogi. Tak samo będą chciały uczynić to diabły, gdzie na trasie Orszaku dojdzie do walki dobra ze złem. Kulminacja będzie miała miejsce przed dworem Artusa. Kacper, Melchior i Baltazar pokłonią się Świętej Rodzinie i złożą dary. Na zakończenie, wspólnie z chórem Towarzystwa Śpiewaczego „Gryf” z Trąbek Wielkich uczestnicy odśpiewają przepiękne polskie kolędy.
- W 2021 roku Orszak Trzech Króli nie mógł się odbyć ze względu na ograniczenia związane z sytuacją epidemiologiczną w Polsce. W tym roku wydarzenie będzie miało miejsce, ale formuła będzie nieco inna niż w poprzednich latach. Orszak przejdzie trasę płynnie, bez zatrzymywania. Nie będzie też tradycyjnej szopki z żywymi zwierzętami – informuje gdański magistrat.
Orszak Trzech Króli w Gdańsku jest wydarzeniem kulturalno-religijnym organizowanym przez proboszcza Bazyliki Mariackiej przy wsparciu Stowarzyszenia SUM oraz Stowarzyszeniem Kulturalne Wspierania Edukacji i Rozwoju (SKWER). Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Miasta Gdańska.
10. Orszak Trzech Króli w Myślenicach
W Myślenicach Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami po raz dziesiąty.
fot. UM Myslenice
Kto ma ochotę wziąć udział w tej wyjątkowej paradzie, powinien pojawić się w poniedziałek 6 stycznia, około godz. 11:00 w jednym z trzech wyznaczonych miejsc na terenie Myślenic, bo orszaki wyruszają z trzech lokalizacji:
• Król Kacper – (Parafia św. Brata Alberta Myślenice) – Kościół na os. 1000-lecia
• Król Melchior - (Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bysinie ) – Kościół w Bysinie
• Król Baltazar (Parafia pw. św. Wojciecha BM z Osieczan) – Plac Targowy na Dolnym Przedmieściu
W 2022 roku Król Melchior (Parafia Bysina) w zielonym orszaku rozpocznie swój przemarsz spod Kościoła w Bysinie, stąd też ten Orszak wystartuje o godzinie 11:00. Pozostałe dwa orszaki podobnie jak w latach poprzednich wyjdą w stronę Szopki umieszczonej w Rynku o godz. 11:30, a więc Król Baltazar w niebieskim orszaku rozpocznie drogę do Rynku z Placu Targowego na Dolnym Przedmieściu (Parafia Osieczany), a czerwony pochód Króla Kacpra spod Kościoła na Osiedlu 1000-lecia w Myślenicach (Parafia pw. Św. Brata Alberta w Myślenicach).
O 12:00 wszystkie trzy orszaki spotkają się na Rynku w Myślenicach, gdzie odbędzie się wspólne kolędowanie, jasełka oraz symboliczne oddanie pokłonu i darów Dzieciątku. Jasełka przygotuje Grupa Misterium.
Dla uczestników wydarzenia na Rynku zostanie przygotowany żurek i gorąca herbata ufundowana przez Urząd Miasta i Gminy w Myślenicach.
W Łodzi Piotrkowska z charytatywnym przesłaniem
- Po rocznej przerwie, gdy nie mogliśmy gromadzić się, by wspólnie kolędować, wracamy na ul. Piotrkowską, by śpiewać kolędy i oddać pokłon nowo narodzonemu Panu Jezusowi. Orszak trzech królów tradycyjnie wyruszy 6 stycznia w samo południe z pl. Wolności. Godzinę wcześniej ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś odprawi mszę święta w parafii Zesłania Ducha Świętego. Na trasie orszaku, który będzie zmierzać ul. Piotrkowską do katedry, spotkają nas - tak jak mędrców wędrujących do Betlejem - przygody. Spotkamy anioły, diabły, zajrzymy też na dwór króla Heroda - zapowiedział koordynator orszaku w Łodzi ks. Grzegorz Matynia.
Organizatorzy liczą na dużą frekwencję. Zachęcają łodzian do założenia kolorowych strojów, zapewniając dla wszystkich tekturowe korony i śpiewniki z kolędami. W orszaku pojawią się setki aniołów. Kolędy grać i śpiewać będzie chór Cantabosco z podłódzkich Sokolnik, zespół folklorystyczny Po Staremu i młodzieżowa orkiestra dęta. Na finał - ok. godz. 13.30 - zaplanowano koncert kolęd zespołu Zakopower.
Podobnie jak w latach ubiegłych na czele orszaku znajdą się królowie. Jak wyjaśnił ks. Matynia, w tym roku zamiast osób z pierwszych stron gazet w ich role wcielą się zwykli ludzie, którzy reprezentować będą beneficjentów orszaku mającego też wymiar charytatywny.
- Ireneusz Rolewski, który jest wychowankiem domu dziecka, będzie królem afrykańskim Baltazarem, ponieważ orszak trzech królów wspiera w tym roku dzieci z rodzin zastępczych i domów dziecka. Z kolei Jarosłam Maćkiewicz, który jest wiceprezesem Stowarzyszenia Łódzkie Hospicjum dla Dzieci Łupkowa, będzie królem europejskim Kacprem i reprezentuje zeszłorocznych beneficjentów. Królem azjatyckim Melchiorem będzie Krystian Górowski, który jest młodym mężczyzną z zespołem Downa, bo w przyszłym roku chcielibyśmy zorganizować naszą zbiórkę z myślą o takich osobach - zaznaczył ks. Matynia.
W ubiegłym roku, przypomnijmy, ze względu na pandemię, orszak odbył się w formie internetowego kolędowania. Wyzwanie zainicjowane przez ks. abpa Grzegorza Rysia polegało na umieszczaniu w mediach społecznościowych nagrań rodzinnego kolędowania i nominowaniu kolejnych osób do śpiewania kolęd i pastorałek. Wydarzenie połączone było z akcją charytatywną, dzięki której udało się zebrać prawie 345, tys. zł dla Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci Łupkowa oraz 5 tys. paczek ze środkami higienicznymi dla dzieci z Domu Samotnej Matki w Łodzi.
- We wszystkich parafiach w Łodzi, od czwartej niedzieli adwentu, dostępne są specjalne torby na "dary dla Nowonarodzonego". Tym razem zbieramy gry planszowe, zabawki edukacyjne i drobny sprzęt sportowy dla blisko 2 tys. dzieciaków z łódzkich rodzin zastępczych i domów dziecka. Jeśli ktoś się spóźnił, to jeszcze do 5 stycznia może zostawić swoje dary w katedrze - dodał ks. Matynia.
Tegoroczna internetowa akcja kolędnicza pod nazwą #OrszakdlaAfryki challenge ma na celu zebranie środków finansowych potrzebnych na wyposażenie dla szkoły w Nairobi (Kenia). Szkoła kształci dzieci i młodzież z okolicznych slumsów, zapewniając im zdobycie zawodu i normalny start w dorosłe życie. W zainicjowaną przez ks. abpa Grzegorza Rysia internetową akcję kolędniczą włączył się m.in. prymas Polski ks. abp Wojciech Polak oraz zespół Arka Noego. Przebieg akcji można śledzić na www.facebook.com/OrszakTrzechKroliLodz.