PARTNERZY PORTALU

Budżety największych gmin wiejskich. Zamiast deficytów widać nadwyżki

Budżety największych gmin wiejskich. Zamiast deficytów widać nadwyżki
Gmina Trzebownisko (woj. podkarpackie) spodziewała się deficytu 22,8 mln zł, a zamknęła rok nadwyżką w wysokości 39,8 mln zł (Fot. trzebownisko.pl)

Nadwyżki budżetowe zamiast deficytów, wzrost dochodów bieżących w ciągu roku, problemy z realizacją wydatków inwestycyjnych – tak w dużym skrócie można opisać realizację budżetów gmin wiejskich w 2021 r. Generalnie każda z analizowanych przez nas gmin zamknęła miniony rok lepszym wynikiem niż planowała.
  • Zestawiliśmy dane z 20 największych pod względem liczby mieszkańców gmin wiejskich w oparciu o całoroczne sprawozdania z wykonania budżetu lub sprawozdania za IV kwartał 2021 r.
  • Tylko 3 z nich zakończyły 2021 r. deficytem, ale i tak był on dużo mniejszy niż planowały.
  • O lepszym wykonaniu decydowały głównie wpływy z podatków, które w ciągu roku wzrosły bardziej niż przewidywano. 

W poprzednich tygodniach przygotowaliśmy szczegółowe raporty dotyczące wykonania budżetów w miastach wojewódzkich oraz 20 największych pod względem liczby mieszkańców w powiatach ziemskich. W obu ww. grupach procesy i trendy znalazły swoje odzwierciedlenie i potwierdzenie.

Podobnie wygląda to w aktualnym raporcie dotyczącym największych pod względem populacji gmin wiejskich, choć np. w porównaniu do powiatów ziemskich nie zdarzyły się przypadki zrealizowania wydatków majątkowych tylko w 30-40 proc.

Z powodu braku w Biuletynach Informacji Publicznych stosownych sprawozdań dla gmin Limanowa, Grybów, Kobierzyce, a także Czarny Dunajec i Białe Błota, wzięliśmy pod uwagę następne na liście największych.

Gminy zakładały deficyt, są milionowe nadwyżki

Wszystkie 20 gmin – nawet po nowelizacjach budżetów dokonywanych w ciągu roku (pozycja "plan po zmianach" w grafice poniżej), m.in. z powodu zmieniającej się sytuacji – zakładało na koniec mniejszy lub większy deficyt. Tylko Chełmiec, Dopiewo i Zamość spodziewały się nadwyżki, ale ostatecznie uzyskały ją i tak dużo większą. Jednie trzy gminy – Puck, Zabierzów i Zielonki – zamknęły rok deficytami, tak jak przewidywały, ale tu z kolei te deficyty były dużo mniejsze niż zapisano w znowelizowanych budżetach.

Sprawdź: Zaskakujące wyniki powiatów. Jest lepiej, niż ktokolwiek przewidywał

Różnice bywały bardzo duże. Na przykład gmina Trzebownisko spodziewała się deficytu 22,8 mln zł, a zamknęła rok nadwyżką w wysokości 39,8 mln zł.  Gmina Komorniki zakładała deficyt nieco ponad 4,9 mln zł, a uzyskała nadwyżkę budżetową 37,4 mln zł.

Dochody gmin wiejskich mocno w górę

Polepszająca się sytuacja gospodarcza w ciągu roku sprawiła, że wzrosły wpływy z podatków, co przełożyło się głównie na lepsze wykonanie dochodów bieżących. Tylko w gminie Chełmiec nie udało się osiągnąć pod tym względem planu (96 proc.; zresztą tak samo w kwestii dochodów ogółem – 99,7 proc.).
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!