PARTNERZY PORTALU

Będzie więcej kąpielisk morskich w Gdańsku. 24 czerwca ruszy sezon letni

    PW    28 kwietnia 2022 - 15:26
Będzie więcej kąpielisk morskich w Gdańsku. 24 czerwca ruszy sezon letni
Ponownie największym dostępnym kąpieliskiem w Gdańsku będą Stogi (Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl)

W czwartek (28 kwietnia) Rada Miasta Gdańska przegłosowała uchwałę w sprawie określenia sezonu kąpielowego oraz wykazu kąpielisk na polskich obszarach morskich przyległych do granic tego miasta w roku 2022. Organizatorem – podobne jak w latach poprzednich – będzie Gdański Ośrodek Sportu.
  • W tegorocznym sezonie letnim, który w Gdańsku potrwa od 24 czerwca do 31 sierpnia, na terenie stolicy woj. pomorskiego będzie funkcjonowało 9 kąpielisk morskich o łącznej długości 1300 m. W 2021 r. było ich tylko 6.
  • Największe zlokalizowane będzie na Stogach. To 300 m plaży – na wysokości wejścia nr 26.
  • Ostatnio w sprawie liczby kąpielisk dostępnych w zbliżającym się sezonie, decyzję podjęli również radni Kołobrzegu.

Projekt uchwały dotyczący sezonu kąpielowego i wykazu kąpielisk planowanych do zorganizowania w mieście, gdańscy radni procedują każdej wiosny. To obowiązek wynikający z prawa wodnego.

W sprawie tegorocznego sezonu letniego uchwała została podjęta na sesji 28 kwietnia. Gdańscy radni byli jednomyślni. Ponownie organizacją kąpielisk zajmie się Gdański Ośrodek Sportu.

- Zgodnie z przyjętą uchwałą, sezon kąpielowy na obszarze Gminy Miasta Gdańska będzie trwał od 24 czerwca do 31 sierpnia 2022 r. Uchwała ustala dziewięć kąpielisk morskich na terenie Gdańska. Są to: Gdańsk Orle, Gdańsk Świbno, Gdańsk Sobieszewo, Gdańsk Stogi, Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno, Hallera Gdańsk Brzeźno, Molo Gdańsk Brzeźno, Piastowska Gdańsk Jelitkowo i Gdańsk Jelitkowo – wymienia UM Gdańska.

70 ratowników będzie strzegło bezpieczeństwa na 1300 m

Wyznaczone kąpieliska to łącznie 1300 m. Największe z nich zlokalizowane będzie na Stogach (300 m plaży) – na wysokości wejścia nr 26. Do użytku plażowiczów będą też dwa kąpieliska, których długość strzeżonej linii brzegowej to 200 m (Jelitkowo i Molo Brzeźno).

Czytaj też Flisacy zainaugurowali sezon spływów przełomem Dunajca.

- W sezonie letnim, każdego dnia, gdańskich kąpielisk, strzec będzie blisko 70 ratowników. Przy molo w Brzeźnie całodobowo funkcjonuje Gdańskie Centrum Ratownictwa Wodnego. W tym roku Gdański Ośrodek Sportu aplikował o 5 certyfikatów Błękitnej Flagi. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie nagród przyznawanych plażom, marinom i organizacjom zrównoważonej turystyki żeglarskiej – zwraca uwagę gdański magistrat.

Zajęcia z ratownictwa dla dzieci i młodzieży

Gdański Ośrodek Sportu zapowiada inne działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa plażowiczom. Mowa o prowadzonych w sezonie letnim zajęciach dla najmłodszych w ramach projektów Letnia Szkoła Ratownictwa i Mały Ratownik.

- Przez całe wakacje dzieci w wieku od 8 do 16 lat będą zaznajamiać się z tajnikami pracy ratownika i uczyć się obsługi sprzętu wykorzystywanego na co dzień na kąpieliskach. W planach jest również letnia odsłona programu „Aktywuj się w ratownictwie”. To okazja dla młodzieży i dorosłych, aby poczuli się jak prawdziwi ratownicy na Kąpieliskach Morskich w Gdańsku – wyjaśnia.

Dziewięć kąpielisk morskich zaplanowanych w Gdańsku na najbliższe wakacje to aż o 3 więcej niż w roku 2021 (w 2020 r. było ich 8). Wówczas dostępne były: Gdańsk Orle, Gdańsk Sobieszewo, Gdańsk Stogi, Molo Gdańsk Brzeźno, Gdańsk Jelitkowo i Gdańsk Klipper Jelitkowo o łącznej długości 900 metrów. Sezon kąpielowy 2021 był też o dzień krótszy (25 czerwca-31 sierpnia).

11 kąpielisk w Kołobrzegu. Niektóre ruszą już 13 czerwca

Podobne decyzje w sprawie kąpielisk morskich podejmują też inne nadmorskie samorządy. Nieco wcześniej niż Gdańsk, zrobił to pod kątem sezonu 2022 r. m.in. Kołobrzeg. Tamtejsi radni wskazali podczas środowej (27 kwietnia) sesji 11 lokalizacji. To: Pomnik Zaślubin, Molo, Bałtyk, Baza, Słoneczko, Kamienny Szaniec, Marina Hotel, Plaża Wojskowa, Plaża TRM, Radzikowo i Podczele.

Na większości sezon kąpielowy zacznie się 1 lipca i potrwa do 31 sierpnia. Zdecydowanie szybciej, bo 13 czerwca, otwarte zostanie kąpielisko Molo, które działać będzie do 19 sierpnia. Kąpieliska Bałtyk, Baza, Plaża TRM i Podczele zaczną funkcjonować 25 czerwca. Sezon letni zakończą 31 sierpnia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!