Partner portalu

Kiedy uchwały w sprawie podwyżek diet radnych i pensji włodarzy? Nie wszędzie będą konieczne

1 listopada 2021 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którą znacząco wzrosną wynagrodzenia samorządowych włodarzy i diety radnych. W niektórych przypadkach nastąpi to "z automatu", w innych będzie musiało zostać potwierdzone uchwałą.
  • Większość JST, w których pytaliśmy o termin podjęcia uchwał w sprawie podwyżek, jeszcze tematem się nie zajęła i nie jest w stanie określić, kiedy będą procedowane. W innych przypadkach sprawa jest na wczesnym etapie i trudno o szczegóły.
  • - U nas nie ma konieczności przyjmowania osobnej uchwały. Na ostatniej sesji dokonaliśmy tylko przesunięcia środków finansowych w budżecie, aby zabezpieczyć pieniądze na wyrównanie diet od sierpnia – powiedział Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miasta Łodzi.
  • W myśl nowych przepisów marszałek woj. mazowieckiego powinien otrzymać podwyżkę wynoszącą co najmniej 4,2 tys. zł, ale może być ona większa. Decyzja – podobnie jak w przypadku innych JST – leży w rękach radnych.
strefa premium

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU SAMORZĄDOWEGO

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE3

  • smx76 2021-10-27 14:35:35
    Do ken: Redukcje będą, bo budżet się nie zepnie
  • propolis 2021-10-27 11:11:05
    Ktoś pisząc artykuł chyba nie do końca sprawdził przepisy. Ust. 4 art. 37 o pracownikach samorządowych, określający minimalną wysokość wynagrodzenia wskazuje, że wynagrodzenie minimalne liczymy od 80%, ale nie maksymalnego wynagrodzenia określonego w ust. 3 lecz od składowych wynikających z rozporzą...dzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego, maksymalny poziom dodatku funkcyjnego oraz dodatek specjalny). Druga sprawa to dodatek za wysługę lat. Na jakiej podstawie autor wysuwa tezę, że nie wlicza się ona do wysokości wynagrodzenia określonego w art. 37 ust. 3 i 4 ustawy o pracownikach samorządowych. Orzecznictwo i doktryna wskazywały wielokrotnie, że dodatek za wysługę lat jako stały element wynagrodzenia powinien być ujęty w określonej stawce maksymalnego wynagrodzenia z art. 37 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych. Co prawda odnosiło się to dotychczasowego brzmienia art. 37 ust. 3, ale nowe brzmienie tego przepisu niczego nie zmienia w tym zakresie.  rozwiń
  • ken 2021-10-27 09:37:50
    kiedy podwyżki dla pozostałych pracowników??? bo zarabiamy na same opłaty...

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!