Partner portalu

700 mln zł dla średnich miast. Nowy program wesprze inwestycje samorządów

Miasta liczące do 100 tys. mieszkańców już od czerwca będą mogły skorzystać z pożyczek w łącznej wysokości 700 mln zł. To efekt podpisanej dziś (27 maja) umowy ramowej między Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Stanowi to zupełnie nowy program wspierania samorządów i nowy rozdział w historii tych banków.
  • 27 maja Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK oraz Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI podpisały umowę rozpoczynającą program finansowy dla miast średniej wielkości.
  • Miasta będą mogły uzyskać pieniądze na programy inwestycje planowane do 2024 r. Spłata finasowania może wynieść nawet 25 lat.
  • Środki mają pomóc w odbudowie gospodarki po pandemii koronawirusa oraz dofinansują przedsięwzięcia zaplanowane w wieloletnich planach inwestycyjnych, z których wiele realizuje cele zrównoważonego rozwoju.

Celem umowy między EBI i BGK jest wyrównanie szans średnich miast w dostępie do finansowania. Miasta nie mogą korzystać z pożyczek bezpośrednio ze środków EBI, a nowa linia z programu "Municipal facility & COVID-19 response" uzupełnia tę lukę. Pożyczka dla miast dostępna będzie w Banku Gospodarstwa Krajowego w drugiej połowie czerwca.

- Co czwarta złotówka wsparcia udzielanego przez trafia do samorządów. Sektor samorządowy to jeden z najważniejszych partnerów, klientów BGK. Naszym celem, misją jest wspieranie rozwiązań służących przemyślanemu procesowi inwestycyjne - podkreślała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK. - Rozwój gospodarczy bez rozwoju społecznego nie ma sensu. Ten instrument umożliwia rozwój, podwyższenie jakości życia w średnich miastach. Łączna pula to 700 mln zł i ważne, by taka pula była mądrze wydatkowana - dodała.

Oferta dla 50 miast. Na początek

Program skierowany jest do średnich miast liczących poniżej 100 tys. mieszkańców. W pierwszej kolejności BGK i EBI będą kierować ofertę do 50 miast liczących powyżej 50 tys. mieszkańców.

- Ten program otwiera zupełnie nowy rozdział w naszej historii. Oferta kierowana jest do średnich miast, które mają ogromne potrzeby innowacyjne a pandemia COVID-19 dodatkowo te potrzeby wyostrzyła. Wiemy, jak bardzo budżety samorządów są napięte, jak bardzo te środki są potrzebne - argumentowała Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI.

Jak dodała, podpisana w czwartek (27 maja) umowa jest szczególna także dlatego, że zbudowany wspólnie z BGK program wypełnienia luki w różnych obszarach.

- Daje możliwość finansowania wydatków związanych z covid, ale oprócz bieżących wydatków będą to pieniądze na projekty i zadania inwestycje z zakresu: zrównoważonego transportu zbiorowego, edukacji, ochrony zdrowia, rewitalizacja terenów poprzemysłowych, technicznego wspomaganie rozwoju smart city, efektywności energetycznej budynków publicznych - wymieniała Czerwińska.

Ważny plan inwestycyjny

Jak podkreślano podczas czwartkowej uroczystości, kwoty pożyczki dla poszczególnych samorządów ustalane będą indywidualnie, w oparciu o program inwestycyjny i zdolności kredytowe miast.

- Okres finasowania wynosić będzie nawet do 25 lat. To unikalny, rzadko dostępny okres finansowania na rynku bankowym a bardzo oczekiwany przez stronę samorządowa - podkreślała Ewa Tyrka, dyrektor departamentu sektora samorządowego BGK. - Nowością jest też to, że pożyczka będzie mogła sięgnąć do 70 proc kosztów inwestycyjnych (do tej pory było 50 proc. dla miast korzystające ze środków EBI - red.). To wyjście naprzeciw potrzebom i sytuacji JST. Pieniądze z pożyczki będzie można wykorzystać w montażu finansowym ze środkami własnymi czy innymi zewnętrznymi finansowaniami - dodała Tyrka.

Jak podkreślano, wachlarz inwestycji związanych z równoważonym rozwojem, jaki będzie finansowany z puli 700 mln zł, jest bardzo szeroki.

- To transport, adaptacja do zmian klimatycznych, niwelowanie skutków COVID-19. Podstawowe obszary wsparcia to: rozwój rozwiązań dla zielonych, inteligentnych miast, gdzie ważny jest zrównoważony transport, efektywność energetyczna, rewitalizacja trenów poprzemysłowych, podniesienie jakości ochrony zdrowia - wymieniał także Grzegorz Rabsztyn, dyrektor warszawskiego biura EBI.

Program finansować będzie inwestycje zaplanowane do 2024 r. Pieniądze będą wypłacane w transzach na kolejne etapy.

- Będziemy tak dobierać strukturę finansowania, by był to bardzo elastyczny instrument - oznajmiła prezes Beata Daszyńska-Muzyczka. - Jeśli potrzeby inwestycje samorządów okażą się większe, po wyczerpaniu puli 700 mln będziemy się starać o kolejne rozwiązania - dodała.

Ostrów – miasto pilotażowe

Przypomnijmy, że szlaki średnim miastom przeciera Ostrów Wielkopolski, gdzie trwa pilotaż programu. We wrześniu 2020 r. została podpisana umowa między miastem, Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na sfinansowanie Wielkiego Programu Rozwoju Miasta do 2023 roku.

Ostrowski program zawiera 100 zadań inwestycyjnych, m.in: budowę 650 miejsc przedszkolnych, kilkadziesiąt nowych mieszkań wielopokoleniowych, kompleksy nowych boisk, kolejny dom seniora, nasadzenia tysięcy nowych drzew i krzewów, zamianę nawierzchni betonowych na przepuszczalne, poprawę efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej, wymianę pieców, budowę zbiorników retencyjnych na wodę opadową.

KOMENTARZE1

  • Samorządowiec 2021-05-27 15:11:39
    A co z małymi gminami np. do 5000 mieszkańców? Jest ich mnóstwo. O takich samorządach wszyscy zapomnieli!

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!